Kotlebovec kričal na najvyššom súde: „Na stráž!“ Súd ho znova uznal vinným

Ilustračné foto (Zdroj: Pixabay.com)

Člen ĽS – Naše Slovensko Anton Grňo bol Špecializovaným trestným súdom uznaný vinným za to, že pozdravom „Na stráž!“ prejavil sympatie k ideológii ľudáckeho režimu na Slovensku a k Hlinkovej garde. Bola mu udelená pokuta 5000 eur.

Grňo už bol uznaný vinným vlani a bol aj odsúdený na rovnaký finančný trest, ale proti rozsudku podal odpor a bolo nariadené hlavné pojednávanie. Kotlebovec sa protiprávneho činu dopustil v roku 2018 pred pojednávacou miestnosťou na najvyššom súde, keď nahlas použil pozdrav: „Na stráž!“

Podľa Úradu špeciálnej prokuratúry kotlebovec týmto „verejne, a na mieste verejnosti prístupnom, použitím pozdravu prejavil sympatie k ideológii ľudáckeho režimu na Slovensku a k Hlinkovej garde“. Grňa súdili za to, že verejne prejavil sympatie k skupine, hnutiu alebo ideológii, ktorá smeruje a v minulosti smerovala k potlačeniu základných práv a slobôd, alebo ktorá hlása rasovú, etnickú, národnostnú, náboženskú nenávisť.

„Skutok sa stal po skončení troch súdnych pojednávaní, týkajúcich sa rozhodovania o sťažnostiach voči uzneseniu o vzatí do väzby troch osôb obvinených z extrémistických trestných činov, na NS SR v priestoroch pred pojednávacou miestnosťou. Počas toho, ako prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry poskytoval novinárom rozhovor, v ktorom sa vyjadroval k uvedeným pojednávaniam a k dôvodnosti obvinení troch osôb obvinených z extrémistických trestných činov,“ cituje TA3 z vyjadrenia hovorkyne špeciálnej prokuratúry Jany Tökölyovej.

— TOP

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...