Opice, ktoré treba strieľať. Aj tak sa vyjadroval o Rómoch kandidát PS/Spolu. Za svoje minulé vyjadrenia sa hanbí

(Zdroj: facebook.com)

Také vyjadrenia by človek nečakal. Aktuality zverejnili staršie statusy a komentáre jedného z členov kandidátky strán PS/Spolu. Erik Radačovský sa v minulosti vyslovoval proti Rómom, ktorých nazýval opicami a hovoril, že si zaslúžia guľku. Dnes svoje vyjadrenia ľutuje a tvrdí, že sa zmenil. Strana PS/Spolu jeho minulé konanie odsúdila, avšak jeho zmenu názorov považuje za pozitívnu.

Problém s Rómami či s organizáciou Ľudia proti rasizmu. Aj tak vyzerala minulosť súčasného člena kandidátky koalície PS/Spolu Erika Radačovského. Statusy a komentáre zo sociálnej siete Facebook dostal k dispozícií portál Aktuality.

Radačovský, ktorý figuruje na 87. mieste kandidátky strán PS/Spolu, bol v rokoch 2012 až 2014 názorovo orientovaný podstatne inak. V jednom z facebookových statusov z tohto obdobia napríklad píše: „Cigáni v posilke, no smrad jak po opicoch.“

Cigáňom guľku

Neskôr zdieľal reportáž Televízie JOJ s textom „Toto sú ľudia? To sú opice, ktoré treba strieľať všetkých. A som rasista a čo dopi*i.“ Neskôr v komentároch dodáva, že by si 99,5 cigáňov zaslúžilo guľku.

V inom statuse zase označil organizáciu Ľudia proti rasizmu za „ko*otov,“ pričom paradoxne, dnes s predstaviteľkou tejto organizácie, Irenou Biháriovou, pôsobí na spoločnej politickej kandidátke.

Pozitívny príklad

Erik Radačovský svoje minulé komentáre oľutoval. Priznal tiež, že za mlada fandil Kotlebovi, ale od tej doby sa výrazne zmenil. „Dnes sa za to neskutočne hanbím a každému, koho sa toto moje konanie v mladosti dotklo, sa úprimne a od srdca ospravedlňujem,“ hovorí.

Dodáva, že sa hrdo hlási k tomu, že je liberál a každého človeka považuje na rovného, nezáleží na farbe pleti či vierovyznaní. Jeho minulé konanie odsúdila aj koalícia strán PS/Spolu, avšak považujú jeho zmenu za pozitívny príklad.

„Erik je pozitívnym príkladom človeka, ktorý dokázal prehodnotiť svoje názory, vytriezvel z nich a naopak, začal sa angažovať proti rasizmu a extrémizmu. Dnes je z neho angažovaný človek, ktorý bol účastníkom všetkých protikotlebovských demonštrácií na Východnom Slovensku,“ uviedla hovorkyňa PS/Spolu Silvia Hudáčková.

— JOR

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...