Progresívci lovia u Borisa Kollára

Boris Kollár (Zdroj: SITA)

Do slovenského politického rybníka vplávali vlani dve nové ryby, ktoré si podľa prieskumov celkom určite uchmatnú časť krmiva v podobe voličských hlasov. Ide o hnutie Progresívne Slovensko a stranu SPOLU – Občianska demokracia, ktoré idú spoločne aj do blížiacich sa eurovolieb. Progresívci sa od začiatku snažia o čo širšiu stranícku základňu a teraz lovia aj vo vodách iných politických zoskupení.

Napriek tomu, že je Progresívne Slovensko (PS) mimoparlamentnou stranou, má v podstate v Národnej rade zastúpenie už teraz. Je to vďaka poslancovi a bývalému saskárovi Martinovi Poliačikovi, ktorý sa vlani po dlhodobých nezhodách s predsedom SaS Richardom Sulíkom rozhodol opustiť stranu a pridal sa k progresívcom. 

Parlamentné voľby budú na Slovensku už na budúci rok. PS preto nezaháľa a snaží sa svoje politické šíky rozšíriť aj pomocou praktík, ktoré u niektorých politikov vzbudzujú odpor. 

Poslanec hnutia Sme rodina Peter Pčolinský na sociálnej sieti uverejnil plné znenie emailu, ktorý bol doručený jednému z členov ich hnutia. Mená príjemcu aj odosielateľa z radov predsedníctva PS  je síce na fotke obrazovky zakryté, ale Pčolinský hneď v úvode komentára píše, kto je zodpovedný za lákanie jedného z kollárovcov do Progresívneho Slovenska. 

Pčolinský: Progresívci nie sú schopní presvedčiť skutkami

„Pán Truban z Progresívneho Slovenska pohŕda hnutím Sme rodina, ale nesmrdia mu naši okresní funkcionári. Takéto maily dostávajú naši členovia či okresní predsedovia. Progresívne Slovensko nie sú schopní presvedčiť ľudí skutkami či prácou v teréne, namiesto toho takto trápne sa snažia získať nových ľudí,“ píše Pčolinský.

V spomínanom maile, ktorý je dole podpísaný jedným z členov predsedníctva PS sa doslova píše: „Touto cestou by som vás chcel osloviť, či by ste si nenašiel čas na stretnutie ohľadom prehodnotenia vášho postoja v politickej kariére. Rád by som vám ponúkol možnosť pôsobiť v našich radoch. Prosím dajte mi vedieť, či by ste si na budúci týždeň vedel nájsť na mňa čas“. 

Okrem opakovanej chyby vo vykaní je z textu zrejmé, že ide o evidentnú snahu PS dostať na svoju stranu jedného zo stálych členov Sme rodina, ktorý je navyše ešte aj predsedom okresných štruktúr hnutia. 

„Viete prečo oslovujú našich okresných predsedov? Pretože sme jediná opozičná strana ktorá má dnes skoro 2000 členov a vybudované štruktúry prakticky skoro v každom okrese. Pán Truban, to ste naozaj taký neschopní?“ odkazuje Pčolincký novému šéfovi progresívcov.  

Truban o kollárovcoch

Predseda PS Michal Truban, ktorý po prezidentských voľbách na Slovensku nahradil na čele hnutia jeho zakladateľa Ivana Štefunka, sa odporom voči politike hnutia Sme rodina netají. 

Progresívci podľa neho chcú pristupovať k politike na základe zdravého rozumu a podobne to deklarujú aj kollárovci, ale Truban tvrdí, že ich predstavy sa diametrálne odlišujú. „Neznamená populizmus, neznamená to nasľubovať ľuďom niečo, čo nemôžem splniť,“ ozrejmuje.

Ako príklad uviedol Truban fakt, že šéf hnutia Sme rodina Boris Kollár sa na jednej strane spája s talianskym ministrom vnútra Matteom Salvinim, ktorý presadzuje prerozdeľovanie migrantov v EÚ a na strane druhej bojuje proti migrantom na Slovensku. „Tu vidím neautentickosť a populizmus. Hrajú sa na niečo iné, ako reálne robia,“ povedal Truban o kollárovcoch v polovici apríla. 

Progresívci sa podľa Trubana snažia iba „prichádzať s odbornými návrhmi, ktoré sú dlhodobo predebatované“. Ich návrhy sa údajne možno ťažšie predávajú voličom lebo vraj nie sú až také populárne. 

Ako bude ďalej vyzerať boj o slovenských voličov, ale aj členov zavedených strán naznačia už koncom mája voľby do Európskeho parlamentu, do ktorých idú progresívci spoločne so stranou SPOLU. Kollárovci sa chcú v EP po voľbách spojiť na medzinárodnej úrovni so Salviniho Ligou, Le Penovej francúzskym Národným zhromaždením a ďalšími euroskeptickými stranami, aby vytvorili protiváhu eurocentristickým а eurofederalistickým zoskupeniam v Európskom parlamente.

— Tím Denník S

 

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...