Kiska chce zákon o Matici a štátnom jazyku zbavovať ideológie. Hrnko má vážne obavy

Matica slovenská (Zdroj: SITA)

Zásahy do zákonov, ktoré odrážajú slovenské národné povedomie, sú vždy predmetom ostrých verbálnych konfliktov a atakov medzi konzervatívnejšími a liberálnejšími politikmi. Inak tomu nie je ani potom, ako strana Andreja Kisku predviedla vo svojom programe ambíciu „odideologizovať“ zákon o Matici slovenskej a o štátnom jazyku. Podľa podpredsedu SNS Antona Hrnka sa k podobným veciam neuchyľovali ani protislovenské skupiny v minulosti a myslí si, že Kiska má zdedenú nenávisť voči svojmu národu.

Jedným z navrhovaných opatrení, ktorým sa snaží strana exprezidenta Kisku zaujať februárových voličov, je zmena zákona o štátnom jazyku a Matici Slovenskej. Konkrétne to navrhuje v predposlednej kapitole svojho programu s názvom Kultúra a médiá v bode 798.

„Zmodernizujeme existujúcu legislatívu a zbavíme ju ideologických nánosov (zákon o Matici slovenskej, o štátnom jazyku, o umeleckých fondoch),“ píše sa doslovne v časti, ktorej odborným garantom je primátor Hlohovca a člen predsedníctva strany Za ľudí Miroslav Kollár.

O inštitúcii a jazykovom zákone

Filozofiu existencie Matice ako kultúrnej ustanovizne vystihuje úryvok z jej stanov, podľa ktorých chce u svojich členov prehlbovať „pozitívny vzťah k svojej vlasti, domovine svojich predkov, a tak upevňovať národnú hrdosť a vlastenectvo“.

O tom, že sa jej to nie vždy darí, však svedčí početná kritika, častokrát žiaľ oprávnená. Denník N napríklad píše, že bez Matice slovenskej by sme mali „menej porna, menej hazardu, menej fašistov, menej ocenených lumpov, menej kvalitných časopisov a menej exponovaných exotov“.

Zákon o štátnom jazyku zase vychádza z toho, že slovenčina je „najdôležitejším znakom osobitosti slovenského národa, najvzácnejšou hodnotou jeho kultúrneho dedičstva a výrazom suverenity Slovenskej republiky aj všeobecným dorozumievacím prostriedkom.“

Tiež však nie imúnny voči revíziám a o oslabenie postavenia nášho jazyka sa minulý rok pokúšali napríklad poslanci Ondrej Dostál a Peter Osuský. SNS vtedy hovorila o „nehoráznej drzosti“.

A hoci nie je zrejmé, aké konkrétne zásahy do týchto dvoch zákonov politický tábor exprezidenta plánuje učiniť, pravdepodobne pôjde o úpravy v podobnom duchu, v akom o tom hovoria liberálnejší politici a komentátori. Aspoň to možno vyčítať z kritiky podpredsedu národniarov Antona Hrnka, ktorý na návrh Za ľudí ostro reagoval na svojom facebookovom profile.

Toto vraj nechceli ani benešovci a komunisti

Ten sa v úvode svojho príspevku pýta, či chce byť Andrej Kiska novým Kolomanom Tiszom. Šlo o niekdajšieho vysokého uhorského funkcionára, ktorý dal svojho času pozatvárať slovenské gymnáziá a v roku 1875 dokonca rozpustil Maticu slovenskú a zhabal jej majetok. „V uhorskej krajine slovenského národa niet!“ povedal raz Tiszo.

„Práve tieto udalosti z histórie sa mi vynorili v duchu, keď som čítal state z Kiskovho programu do volieb, v ktorých sa hovorí, že zrušia ‚ideologické zákony o Matici slovenskej a jazykový zákon‘,“ píše ďalej na sociálnej sieti národniar.

V dejinách Slovenska vraj ide o unikátny počin, lebo týmto spôsobom údajne nenapádali Maticu príslušníci žiadneho politického zoskupenia, pričom vyratúva napríklad benešovcov alebo komunistov.

„Aj Antonín Novotný ako predstaviteľ najšovinistickejšej časti českej politickej reprezentácia v 50. a 60. rokoch minulého storočia mal veľké nutkanie s Maticou slovenskou s konečnou platnosťou zatočiť, ale nikdy sa otvorene neodvážil proti nej vystúpiť,“ hnevá sa Hrnko

Čo je na tých zákonoch ideologické?

„Musí mať ten Kiska asi zdedenú nenávisť voči slovenskému národu, keď je schopný pokračovať v diele Kolomana Tiszu a ešte si to dať aj do volebného programu,“ píše ďalej po tom ako dáva na známosť, že ho prekvapilo, že aj dnes sa nájde politik, ktorý sa chcel na Kolomana Tisza ponášať.

„Rovnaký nezmysel je aj jeho požiadavka na zrušenie jazykového zákona, ktorý nikomu nič neuberá, len klasifikuje slovenský jazyk v zmysle Ústavy ako štátny jazyk a určuje jeho prednosť pred ostatnými jazykmi v SR. Čo je na tomto zákone ideologické?“ znie z úst predstaviteľa SNS. Ľudia by si podľa jeho mienky mali uvedomiť, aké hodnoty zastáva a aké veci chce presadiť politik, ktorému chcú odovzdať hlas.

BUDE ANDREJ KISKA DRUHÝM KOLOMANOM TISZOM?Najskôr niekoľko úvodných poznámok. Kto bol Koloman Tisza? Roku 1875 bol…

Gepostet von Anton Hrnko am Samstag, 25. Januar 2020

— Tomáš Dugovič

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...