Kollár nechce byť premiérom. Na ministra vnútra máme jednoznačného kandidáta, hovorí Pčolinský zo Sme rodina

Peter Pčolinský (Zdroj: FB Peter Pčolinský)

ROZHOVOR Boris Kollár nemá ambície stať sa premiérom, ani keby Sme rodina získala najviac percent hlasov. Viem si predstaviť, že by sa videl ako podpredseda či predseda parlamentu, hovorí podpredseda Sme rodina Peter Pčolinský. Ako východniar ma pritom jasný názor aj na cesty politikov do Važca a Richnavy po tom, ako došlo k útoku osadníkov voči majoritnému obyvateľstvu. „Prišlo mi to až trápne, ako sa tam predbiehali, kto tam skôr príde a kto povie väčšiu sprostosť,“ hovorí pre Denník S.

Zo strany Sme rodina kolujú rôzne vyjadrenie ohľadom toho, akou chce byť vaše hnutie „nevestou“ v prípadnej vláde. O aké ministerstvá má Sme Rodina najväčší záujem?

Netreba krájať medveďa, ktorý ešte behá po lese. O ministerstvách sa rozhodne až po voľbách, keď sa zloží koalícia. 

Čo sa týka našich priorít, tak vychádzame z nášho programu. Ak dnes hovoríme, že chceme masívne stavať nájomné byty alebo že chceme dostavať rýchlo diaľnice, tak sa môžeme baviť o ministerstve dopravy alebo pôdohospodárstva. Máme silný a odborný tím v tejto oblasti a výrazne sa v nej aj programovo angažujeme. 

Prirodzene, vzhľadom na to, aká je situácia justície, prokuratúry či polície na Slovensku, určite by sme mali záujem o ministerstvo vnútra. Myslíme si, že sú to oblasti, ktoré potrebujú ešte veľa práce. 

Keby mala Sme Rodina možnosť získať ministerstvo vnútra, videli by ste tam radšej Milana Krajniaka alebo vášho brata Vladimíra Pčolinského?

*smiech*

Dobrá otázka, ale naším jednoznačným kandidátom na ministra vnútra je Milan Krajniak. 

Čo hovoríte na ambície Andreja Kisku, že keď bude stále obvinený, tak bude chcieť pre svoju stranu ministerstvo vnútra o to viac? 

Opäť len poviem, že o tom, ako bude vyzerať budúca vláda, rozhodnú voliči vo voľbách. Samozrejme, poniektorí si už delia rôzne funkcie, ale do volieb sú to len úvahy.

Je známe, že máte lepšie vzťahy s SaS a OĽaNO než s PS/Spolu a Kiskom. Pred pár mesiacmi ale vyzerali preferencie inak a zdalo sa, že tieto subjekty pohltia „starú“ opozíciu. Teraz to ale vyzerá, že ten vau efekt z progresívcov a Kisku akosi vyprchal. Teší vás to?

Pri Progresívnom Slovensku bol určite ten vau efekt po prezidentských voľbách, keď sa ich podpredsedníčka stala prezidentkou. Niesli sa na tej vlne a potom prišli problémy pána Trubana s vysvetľovaním jeho drogovej minulosti, kde jednoducho klamal. Najprv nebral drogy, potom že len jeden joint, potom že viac, potom to bolo aj LSD… ja len čakám, kedy sa prizná, že bral heroín. Toto mu voliči veľmi neuverili a nastal odliv. Treba povedať, že do volieb je ešte dosť času, dovtedy sa môže čokoľvek zomlieť. Dnes to asi nikto nemá isté.

Čo vám hovoria interné prieskumy?

Sme rodina je niekde na úrovni 8 až 10 percent, podobne ako OĽaNO. Ja osobne vnímam SaS, SNS a KDH ako strany, ktoré môžu mať problém a nemusia sa dostať do parlamentu. Most má zase vysokú pravdepodobnosť, že v parlamente nebude. Reálne počítam s tým, že v parlamente budú Smer, ĽSNS, Za ľudí, PS/Spolu, OĽaNO a Sme Rodina. Všetky ostatné strany sú s veľkým otáznikom. 

Čo sa týka Druckera či Harabina, tí majú čísla v našich prieskumoch veľmi slabé. Čo je aj celkom prekvapivé. Čakal som, že práve Harabin bude mať raketový nástup, ale mal skôr raketový pád. Jeho komunikácia mu zrejme celkom poškodila a vyzerá to tak, že mu Kotleba „vycucol“ voličov. Vidno, že oni sa viac-menej trápia.

Harabin má však veľkú kampaň. Podporuje ho nejaký oligarcha?

Nebudem sa hrať na vyšetrovateľa. Na to tu máme štátne orgány, aby posúdili vynakladanie finančných prostriedkov na volebnú kampaň.

Podľa tých vašich prieskumov by mohla byť Sme Rodina potenciálne najsilnejšou stranou v tzv. „demokratickej opozícii“. Mohol by byť Kollár premiérom?

Boris nemá také ambície. Ak by sme však mali najviac percent, viem si predstaviť, že by sa Boris videl ako podpredseda, predseda parlamentu. Ale treba si uvedomiť, že vízia premiéra, to nie je len o tom, že máte nejakú mieru moci. Je to aj o tom, že prakticky nemáte voľný čas. Pre Borisa je veľmi dôležité, aby mal čas na svoju rodinu a svoje deti. On nikdy nemal ambície byť v takejto funkcii. 

Koho by ste si radšej vybrali ako premiéra. Igora Matoviča alebo Andreja Kisku?

Úprimne, ani jedného si neviem predstaviť v tejto pozícii. Opäť platí, že voliči rozhodnú, kto bude lídrom novej koalície a teda aj rozdávať karty.

Boli ste jednotkou v eurovoľbách, ktoré pre vás však dopadli neslávne. A to napriek spojenectvu s Matteom Salvinim. Ako hodnotíte spätne vašu kampaň?

Ako najväčší problém vnímam to, že sme sa najviac sústredili na prezidentskú kampaň. Po skončení volieb sme sa ako keby prehupli do kampane na eurovoľby a tá trvala de facto tri týždne. A za menej ako mesiac presvedčiť ľudí, aby išli voliť, to bolo ťažké. My sme si taktiež pred eurovoľbami robili prieskum, z ktorého vyplynulo, že len 40 % našich voličov pôjde na tieto voľby. Jednoducho, naši voliči nepovažovali eurovoľby za dôležité.

Udržujete ešte nejaké kontakty so Salvinim či Le Penovou?

Komunikácia tam prebieha, Boris sa tiež plánuje s nimi stretnúť na nejakých fórach. Tá spolupráca samozrejme nie je intenzívna, dennodenná, ale udržujeme spolu kontakty. Sledujeme samozrejme aj politický vývoj vo Francúzsku či Taliansku a tam Salvini či Le Penová valcujú prieskumy. 

Vy sa profilujete ako východniar. Podarilo sa podľa vás tejto vláde spraviť niečo pre východné Slovensko?

Bohužiaľ, táto vláda na ten východ republiky kašle. Oni síce mali nejaké akčné plány pomôcť menej rozvinutým regiónom, ale to nie sú systémové opatrenia, ale skôr kozmetické. Napríklad, umelo znižovali nezamestnanosť tým, že vytvoria krátkodobý projekt, ktorý sa volá rómske občianske hliadky. Na jeden rok spravia niečo také, zníži sa im trošku nezamestnanosť a potom rozprávajú ako plnia akčné plány.

Ale pre mňa plnenie akčného plánu znamená, že vytvorím dlhodobé, stabilné miesta. No a hádajte, kedy končí väčšina týchto projektov – v marci. To znamená, že oni vyslovene hrali na to, že vytvoríme umelo pracovné miesta do volieb a uvidíme ako dopadnú voľby. Buď to budeme naťahovať ďalej alebo tie projekty skončia a my budeme kričať, že stúpla nezamestnanosť.

Spomenuli ste rómske hliadky. Nedávno došlo vo Važci aj v Richnave k napadnutiam osadníkmi voči majoritnému obyvateľstvu. Veľa politikov sa k tomu vyjadrovalo a robilo si kampaň. Ako túto situáciu vidíte vy?

Prišlo mi to až trápne, ako sa tam prebiehali, kto tam skôr príde a kto povie väčšiu sprostosť. Nejdem hodnotiť činy osadníkov, na to sú už orgány činné v trestnom konaní. Ale, príde tam Kotleba, tvrdí, že on urobí poriadok, no nikto sa ho nespýta – ako? Aké opatrenia, čo konkrétne chce urobiť?

Keď kandidoval za župana prvýkrát, tak sľuboval, že urobí poriadok s cigánmi v Banskobystrickom kraji. A vyjadrenie bolo, ak si spomínam presne, že dostanú lopatu a krompáč do ruky. Viete koľko za tie štyri roky vytvoril pracovných miest? 

Bolo to asi do 50 ľudí?

Bolo to ešte menej. Takže, aké on má riešenia?

On tvrdí, že mu Smer hádzal polená pod nohy a že vláda znemožnila funkčnosť tohto projektu.

Nie, Smer mu tam zastavil eurofondy, pretože nedodržiavali rozpočtové pravidlá. Veď on rozprával, že ich nepotrebuje na to, aby vyriešil problém. Moja otázka je teda, v tom Važci, čo vyriešil pán Kotleba tým, že tam prišiel? Čo vyriešil v Šarišských Michaľanoch, že tam spravil fakľový pochod? Čo vyriešil v Krásnohorskom podhradí, kde robil zbierku na bager, ktorý nikto nevidel?

Čiže to, že niekde príde 200 členov ĽSNS neznamená, že sa vyriešil problém. Tí Rómovia tam žijú ďalej, tí bieli tam žijú ďalej a konflikty sú tam naďalej, možno v menšej miere, trochu. Podstatné však je, že reálne riešenie pán Kotleba nemá. Ja s ním štyri roky sedím v parlamente a vidím, aké návrhy od predkladá.

Zákon o susedskom spolunažívaní, ktorý by riešil takéto vzťahy, sme predkladali my. Návrh stavebného zákona, ktorý rieši nelegálne stavby, sme predkladali my. Čiže ja sa pýtam, čo urobil pán Kotleba? Nič. Ja sa ho teda opäť pýtam, ako plánuje ten problém vyriešiť, keď sme videli, že nebol schopný zamestnať ani 50 Rómov na tej župe. 

Ja chcem, aby si ľudia uvedomili, že keď niekto niekam príde a začne tam ukazovať hrubú, tupú silu, tak to neznamená, že vyriešil problém. Znamená to len to, že v ten deň sa tí osadníci možno báli, ale na druhý deň je všetko po starom. 

Boli ste toto volebné obdobie nováčikom v parlamente. Tešíte sa na ďalšie voľby alebo cítite nejakú únavu?

Neteším sa úprimne, tá volebná kampaň je fyzicky aj psychicky namáhavá. Všetci samozrejme chceme, nech už je to za nami. Ale som rád za túto skúsenosť, lebo som videl aj z tej druhej strany, ako funguje parlament. Poviem to tak: tí čo ma poznajú vedia, že som skôr organizoval protesty proti gorile a bol som na nejednej demonštrácii. Teraz však mám názor na parlament aj z tej druhej strany.

To je pre mňa dôležité, lebo pri všetkých ďalších aktivitách do budúcna viem, ako to funguje aj na jednej aj na opačnej stane. Viem, ako napríklad kľučkovať, aby som niečo presadil, pomohol ľuďom, lebo to je pre nás najpodstatnejšie. Čo ma frustruje je, že veľa ľudí mi píše, žiada ma o pomoc a ja im všetkým pomôcť nedokážem. Pre nás to je skutočne najdôležitejšia vec, lebo s tým sme išli do politiky – aby sme reálne pomohli ľuďom. Lebo 30 rokov tu na nich zvysoka se*ú.

— Peter Števkov

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Heger: Voličov nezradíme

Heger: Voličov nezradíme

ROZHOVOR Eduard Heger bol v tomto volebnom období vyhodnotený ako druhý najaktívnejší poslanec Národnej rady. Je predsedom poslaneckého..