Izraelčania budú môcť navštevovať Saudskú Arábiu

Ilustračný obrázok (Zdroj: SITA)

Izraelčania budú môcť chodiť na náboženské a pracovné cesty do Saudskej Arábie. V nedeľu o tom informovalo izraelské ministerstvo vnútra. Krok je najnovším znakom zlepšovania vzťahov medzi krajinami a prichádza len pár dní pred tým, ako má Biely dom oznámiť svoj mierový plán pre Blízky východ, v ktorom bude zrejme očakávať podporu zo strany Saudov.

Izrael a Saudská Arábia nemajú formálne diplomatické väzby, nachádzajú však spoločnú reč v nepriateľskom vzťahu k Iránu. Izrael má mierové dohody len s dvomi arabskými krajinami – Egyptom a Jordánskom.

Na základe nedeľného vyhlásenia budú môcť izraelskí moslimovia vycestovať do Saudskej Arábie na náboženské púte, na čo doteraz potrebovali špeciálne povolenie od vlády. Židia zase budú môcť krajinu navštíviť za účelom obchodovania. Na to, aby mohli do krajiny vycestovať, však budú potrebovať oficiálne pozvanie.

I keď niektorí Izraelčania Saudskú Arábiu navštevujú aj v súčasnosti, zatiaľ na to potrebujú vlastniť zahraničný pas alebo špeciálne povolenie.

— SITA

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Tesco sa sťahuje z čínskeho trhu

Tesco sa sťahuje z čínskeho trhu

Britský maloobchodný reťazec Tesco odchádza z Číny. Svoj 20-percentný podiel v spoločnom podniku Gain Land predáva čínskemu partnerovi China Resources Holdings za 275 mil. GBP. Spoločný podnik Tesco vytvoril v roku 2014, ako súčasť postupného utlmovania aktivít v..