Lunterovci dobre vedia… Zlyhali, nesplnili si povinnosť a len nahrávajú Kotlebovi, tvrdí ministerstvo

Ján Lunter, predseda BBSK (Zdroj: SITA)

Ministerstvo hospodárstva SR (MH) vyzýva predstaviteľov vedenia Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK), aby neschovávali svoju manažérsku neschopnosť riešiť situáciu s prímestskou autobusovou dopravou za nezmyselné obviňovanie štátu.

“Ako župan Ján Lunter, tak aj jeho vicežupan a syn Ondrej Lunter, pritom veľmi dobre vedia, že štát nemá na základe jeho vlastníckeho podielu v SAD Zvolen absolútne žiadnu možnosť zasiahnuť,” uviedol rezort hospodárstva v stanovisku pre agentúru SITA. Manažérske právomoci má podľa ministerstva výhradne súkromný vlastník autobusového dopravcu, za čo môžu občania poďakovať privatizácii počas vlády Mikuláša Dzurindu.

“Spor sa ťahá dlhé obdobie a spoločnosť MH Manažment opakovane vyzývala obe strany, aby sa dohodli,” priblížilo ministerstvo hospodárstva.

Spoločnosť SAD Zvolen pre spor s Banskobystrickým krajom v sobotu zastavila prevádzku prímestskej autobusovej dopravy. Vedenie BBSK podľa rezortu hospodárstva muselo presne vedieť, kam situácia smeruje a absolútne nezodpovedne sa na to vôbec nepripravilo.

“Aktuálny stav je pritom priamym dôsledkom toho, že župa vyhrala súdny spor o neplatnosť zmluvy, ktorý sama vyvolala. Za to, že nejazdia autobusy, tak rozhodne nemôže ani vláda, ani štát, ale výlučne vedenie samosprávneho kraja, ktorý ho riadi,” podotkol rezort hospodárstva. Situáciu preto podľa ministerstva nemôžu vyriešiť brífingy s prázdnymi politickými heslami, nezmyselné a nepravdivé obviňovanie štátu, ani politici opozície v pozadí brífingov.

“Jediným doterajším výsledkom takéhoto postupu je fakt, že si vedenie župy nesplnilo povinnosť zabezpečiť pre svojich obyvateľov dopravu. Tým len vedome nahráva predstaviteľom opozičnej strany, ktorej predsedu Ján Lunter na čele kraja vystriedal,” dodalo ministerstvo hospodárstva.

Predseda vlády SR Peter Pellegrini oceňuje konštruktívny prístup primátorov a starostov z Banskobystrického samosprávneho kraja, ako aj zástupcov dopravnej spoločnosti, ktorí celý víkend pracujú na tom, aby v pondelok autobusy premávali pre občanov, a uprednostnili praktické riešenia pred politikárčením. “Predseda vlády verí, že konečne takto začnú k riešeniu situácie pristupovať aj predstavitelia BBSK,” informoval agentúru SITA Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR.

Predseda strany Za ľudí a exprezident Andrej Kiska v nedeľu informoval, že nevýhodné dodatky k zmluvám, ktoré podpísal vtedajší predseda BBSK Marián Kotleba bez verejného obstarávania, mali kraj stáť milióny eur navyše. Župan Lunter podľa neho preto logicky, aby chránil peniaze ľudí, podal návrh na súd a žiada o pomoc premiéra Pellegriniho. “Ten však miesto pomoci občanom politikárči a útočí na všetkých okolo seba. Toto je, žiaľ, arogancia Smeru v priamom prenose. Osoby blízke Smeru chcú na autobusovej doprave ryžovať a občan sa stal rukojemníkom,” uviedol Kiska s tým, že Kotlebova ĽSNS a Smer spolupracujú.

Kiska vyzýva na zodpovednú zmenu Pellegriniho, ktorý je sedemnásť rokov v Smere, aby sa konečne začal správať ako premiér a nie ako bábka v rukách Roberta Fica a oligarchov. “Už je načase prestať politikárčiť a útočiť na všetkých okolo, premiér by mal konečne pomôcť ľuďom v Banskobystrickom kraji,” dodal Kiska. Pellegrini by mal podľa neho prestať konečne kryť Kotlebu a začať spoločne so župou hľadať riešenie, pričom občania nesmú byť rukojemníkmi.

Hnutie OĽaNO v sobotu oznámilo, že pre situáciu s prímestskou autobusovou dopravou v BBSK bude iniciovať zvolanie mimoriadneho výboru Národnej rady SR pre hospodárske záležitosti za účasti ministra hospodárstva. “Na výbore sa budeme pýtať ministra hospodárstva Petra Žigu, akým spôsobom sa štát pričiní o vyriešenie vzniknutého problému. Občania Banskobystrického kraja potrebujú dennodenne dochádzať za prácou, do škôl, ako aj k lekárovi, nemôžu byť rukojemníkmi autodopravcov,” povedal poslanec a tieňový minister financií a hospodárstva za OĽaNO Eduard Heger. Hnutie zároveň vyzýva Pellegriniho, aby nepolitikárčil a zachoval sa ako naozajstný premiér, ktorému záleží na ľuďoch.

Ak by župy mohli koordinovať okrem autobusovej dopravy aj regionálne osobné vlaky, mohli by podľa poslanca Miroslava Ivana (Demokratická strana) pružne reagovať aj na takúto vyhrotenú situáciu ako v Banskobystrickom kraji. Ministerstvo dopravy a Železničná spoločnosť Slovensko by podľa neho mali pozorne sledovať, ako sa situácia vyvinie a tam, kde je to možné, nahradiť výpadky autobusov vlakmi. “Demokratická strana presadzuje, aby autoritou pre oba typy regionálnej osobnej doprav, teda autobusy a regionálne vlaky, boli vyššie územné celky. Výsledkom bude, že kraje nebudú prosiť o zlaďovanie regionálnych autobusov a vlakov, ale nastavia si to sami,” uviedol Ivan.

Demokrati podľa svojho podpredsedu a poslanca Jozefa Rajtára vyzývajú vedenie župy a SAD Zvolen pokračovať v rokovaniach, aby našli prijateľné riešenie bez toho, aby sa z občanov stali rukojemníci. “Nepáči sa nám, že spor dospel až do tohto štádia. Ako k tomu prídu bežní ľudia, ktorí potrebujú ísť do práce alebo k lekárovi,” dodal Rajtár.

— SITA

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Slovenská pošta pozastavuje prijímanie zásielok určených do Talianska

Slovenská pošta pozastavuje prijímanie zásielok určených do Talianska

Talianska pošta pre pretrvávajúce šírenie koronavírusu a v záujme bezpečnosti s okamžitou platnosťou pozastavila doručovanie do rizikových obcí a oblastí v Taliansku. Preto Slovenská pošta, rovnako ako aj iné poštové podniky sveta, pristúpila k pozastaveniu prijímania zásielok, ktoré..