Ak vašu spoločnosť vedú iba bieli hetero muži, nepomôžeme vám, odkazuje banka Goldman Sachs

CEO Goldman Sachs - David Solomon (Zdroj: SITA)

Rasová i sexuálna rozličnosť vraj prospieva aj ekonomickej kondícii veľkých spoločností. Gigantická investičná banka Goldman Sachs preto po novom obmedzuje spoluprácu s firmami, ktoré vedú iba bieli heterosexuálni muži. Známy komentátor v tejto súvislosti okrem iného upozorňuje na pokrytectvo jej výkonného riaditeľa, nakoľko normy sa budú uplatňovať iba vo vzťahu k európskym a americkým spoločnostiam.

Banku Goldman Sachs si širšia slovenská verejnosť asociuje predovšetkým v súvislosti s finančnou krízou, ktorá započala v roku 2008. K jej spusteniu prispela vydávaním toxických cenných papierov, ktorými de facto podvádzala svojich zákazníkov.

Po mnohých rokoch prichádza s ďalším rozhodnutím, od ktorého možno očakávať kontroverziu. Jej riaditeľ sa totiž rozhodol, že so vstupom na burzu prestane pomáhať spoločnostiam, ktoré budú mať vo vedení iba bielych heterosexuálnych mužov.

O verdikte, ktorý bol zverejnený na Svetovom ekonomickom fóre v Davose v rozhovore pre stanicu CNBC, už medzičasom stihli informovať viaceré popredné zdroje ako Bloomberg alebo Financial News.

„Myslím si, že z pohľadu perspektívy riadenia je diverzita veľmi, veľmi dôležitá otázka. Boli sme na to skutočne zameraní. Pokúšame sa nájsť spôsoby, ako ju podporiť,“ povedal výkonný riaditeľ Goldman Sachs David Solomon.

Na tom, aby mala spoločnosť aspoň jedného odlišného predstaviteľa, bude banka bazírovať od 30. júna tohto roka. Od budúceho roka sa kritéria sprísnia. Budú potrební dvaja a do úvahy sa bude okrem rasy brať aj rodová identita a sexuálna orientácia.

Finančná inštitúcia tento krok obhajuje tvrdením, že spoločnosti rešpektujúce diverzitu údajne dosahujú lepšie finančné výsledky. Ona samotná má napríklad v 11 člennom vedení 4 ženy a jednu osobu s pletou čiernej farby.

Z novej firemnej politiky sa už stihol vysmiať napríklad známy komentátor Fox News Tucker Carlson. Ironicky vraví, že toto rozhodnutie prišlo skrátka z toho dôvodu, že „bieli muži sú zlí.“

Firmu tiež obviňuje z pokrytectva, nakoľko tieto pravidlá nebude uplatňovať vo vzťahu k Ázii a upozorňuje, že sa nimi neriadi ani jeho vlastná spoločnosť, teda respektíve, že sa nepokúša o rovnaké zastúpenie žien a mužov.

— Tomáš Dugovič

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...