Cena úniku mozgov je vysoká. S návratom úspešných Slovákov zo zahraničia pomáha od vlani nová iniciatíva

Ilustračné foto (Zdroj: Pixabay.com)

Organizácia LEAF spustila vlani v máji iniciatívu Vráť sa, ktorej cieľom je návrat kvalifikovaných Slovákov žijúcich v zahraničí späť na Slovensko. Do projektu sú zapojení partneri z biznisu, verejnej správy a neziskového sektora. Z najnovšej štúdie spoločnosti LEAF vyplýva, že Slovensko prichádza pre únik mozgov o 2,2 % hrubého domáceho produktu na obyvateľa ročne.

Okrem toho „únik mozgov“ pripravil Slovensko podľa štúdie aj o výrazné množstvo investícií a potenciálne aj o možnosť vylepšiť kvalitu politických a verejných inštitúcií, v ktorých mohli Slováci žijúci v zahraničí pracovať, keby zostali doma a neodišli hľadať úspech do cudziny.

Každý Slovák, ktorý odíde z domova pracovať a žiť do zahraničia stojí štát viac ako 50-tisíc eur. Ide o výpadok nielen pracovnej produktivity, ale aj platieb na daniach a odvodoch do sociálneho a zdravotného poistenia.

Z dát Centrálneho registra poistencov vyplýva, že za uplynulých 15 rokov odišlo zo Slovenska viac ako 300-tisíc ľudí. Medzi nimi boli nadpriemerne zastúpení vysokoškolsky vzdelaní a mladí do 30 rokov.

Iniciatíva Vráť sa (Vratsa.sk) sa snaží pritiahnuť naspäť príbehmi úspešných navrátilcov či konkrétnymi pracovnými príležitosťami a radami.

„Problémom nie je to, že odchádzajú. V skutočnosti je to skvelá práca, pretože odchodom do zahraničia získavajú skúsenosti, ktoré by možno nenašli nikde inde. Problémom pre nás je však to, že sa nevracajú v dostatočnej miere,“ vysvetľuje Viktória Skřivánková z iniciatívy Vratsa.sk, neziskovej organizácie LEAF pre portál Startitup.

Počas prvej polovice roka sa iniciatíve podarilo publikovať 148 pracovných ponúk, na ktoré reagovalo 61 ľudí zo zahraničia. V biznise aj verejnej správe sa vďaka projektu doteraz podarilo zamestnať šesť Slovákov, ktorí predtým žili a pôsobili v zahraničí. Do projektu sa zapojila aj Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO).

— TOP

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...