Sólymosove správanie po incidente nie je na Slovensku obvyklé. Svedčí to o istej politickej kultúre, myslí si Baránek

Ján Baránek (Zdroj: Reprofoto Youtube/TA3)

Hoci predvčerajší incident odchádzajúceho ministra Sólymosa oprávnene sputil vlnu rozhorčenia, jeho ťažká životná situácia v kombinácii s okamžitý vyvodením politickej zodpovednosti vyvoláva u mnohých Slovákov aj iné emócie. Do prílišného pranierovania jeho osoby sa nehrnie ani analytik Ján Baránek. Takáto politická kultúra podľa neho nie je v našej krajine obvyklá a nevidí problém ani v jeho opätovnej kandidatúre.

„On to zdôvodňoval aj tým, že prežíva ťažké rodinné obdobie,“ vraví analytik v úvode svojho vyjadrenia pre Pravdu. Na základe toho, čo kričal počas onej noci sám minister by pritom mohlo ísť o veľmi zlý zdravotný stav jeho matky. Nemožno však vylúčiť aj iné faktory.

„Tá samotná udalosť, že pod vplyvom alkoholu tam nasledoval incident a on potom podal demisiu. To svedčí o istej politickej kultúre samotného ministra. Nie je to na Slovensku zatiaľ obvyklé…“, pokračuje šéf agentúry Polis.

Pripomína, že skôr sledujeme to, ako niektorí politici pod vplyvom alkoholu vládnu, rečnia alebo močia z terás pohostinských zariadení. „Takže, je to niečo čo prekračuje tú veľmi nízko položenú hranicu politickej kultúry,“ konštatuje. Rovnako oceňuje podanie demisie, aj keď sa schyľuje ku koncu jeho funkčného obdobia.

„Myslím si, že toto by nemalo brániť tomu aby kandidoval. On niečo urobil, pomyselný trest prijal, respektíve vyvodil zodpovednosť, zdôvodnil to, prečo sa to stalo, ospravedlnil sa a mám pocit, že týmto by tá vec pokojne mohla byť uzavretá,“ sumarizuje Baránek.

— TOD

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...