Kráľovná podpísala zákon o brexite

Alžbeta II. (Zdroj: SITA)

Návrh zákona k dohode o vystúpení Británie z Európskej únie (EÚ) vstúpil do platnosti, keď ho vo štvrtok podpísala kráľovná Alžbeta II. Oznámil to vo štvrtok podpredseda Dolnej snemovne Nigel Evans. Podpis kráľovnej odstránil poslednú prekážku, ktorá stála v ceste brexitu a krajina tak môže opustiť európsky blok v plánovaný dátum, teda 31. januára.

Kráľovná sprievodný zákon k brexitovej dohode podpísala niekoľko hodín po tom, čo ho schválila aj horná komora parlamentu. Rozvodovú dohodu musí do 31. januára schváliť aj Európsky parlament, aby mohla Británia odísť načas. Europoslanci by mali o nej hlasovať budúci týždeň.

Nasledovať by malo jedenásťmesačné prechodné obdobie, počas ktorého Británia už nebude členom únie, no bude sa ešte riadiť jej pravidlami a tiež prispievať do jej rozpočtu. Zmyslom tohto prechodného obdobia je získať potrebný čas na nájdenie dohody o budúcom usporiadaní vzťahov medzi Londýnom a EÚ.

— SITA

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Tesco sa sťahuje z čínskeho trhu

Tesco sa sťahuje z čínskeho trhu

Britský maloobchodný reťazec Tesco odchádza z Číny. Svoj 20-percentný podiel v spoločnom podniku Gain Land predáva čínskemu partnerovi China Resources Holdings za 275 mil. GBP. Spoločný podnik Tesco vytvoril v roku 2014, ako súčasť postupného utlmovania aktivít v..