Novinári boli zneužívaní na dezinformačnú kampaň, upozornil prokurátor

Marian Kočner (Zdroj: Reprofoto/Youtube)

Tlačová konferencia dozerajúcich prokurátorov v prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej vniesla svetlo do viacerých udalostí z posledných dní. Vo výsledku sme sa dozvedeli, že vynášanie informácií a teda informovanie o obsahu rozhovorov Kočnera so Zsuzsovou je úplne legálne. Prokurátor tento sprievodný jav vyšetrovania vraždy označil za vec profesionality obhajcov a ostatných zainteresovaných v procese. Zároveň však vystríhal novinárov, že niektorí z nich boli zneužívaní na dezinformačnú kampaň ľuďmi, ktorých trestná činnosť bola odhalená popri vyšetrovaní vraždy.

Prokurátor práve tento moment označil za škandalizáciu, ktorá zasahuje aj do práce celého tímu. Pripomenul, že sa okruh ľudí pracujúcich na danom prípade výrazne zúžil najmä pre úniky informácií. K nim mali mať prístup ľudia, ktorých kriminálna činnosť sa počas vyšetrovania odhalila.

Daniel Lipšic pred časom hovoril o chobotnici majúcej chápadlá na najvyšších miestach v štátnych orgánoch a v politike. To nepriamo potvrdil aj špeciálny prokurátor. Na dnešnej tlačovke hovoril o zisteniach jeho vyšetrovateľov, ktorí popri vyšetrovaní vraždy prišli na nezákonné konanie ľudí v štátnych orgánoch.

Prokurátor o konkrétnych prípadoch a menách nechcel informovať. No explicitne sa vyjadril, že polícia politikov nerieši a ide o činnosť členov štátnych orgánov. Čiže policajtov, prokurátorov, sudcov a úradníkov.

Desaťtisíce správ

Oproti zatiaľ zverejneným mediálnym bombám sa prokurátor vyjadroval ku Kočnerovej komunikácii veľmi zdržanlivo. Logicky sa chcel dištancovať od politiky, kým novinárov vystríhal pred unáhleným konaním pri zverejňovaním materiálov z prebiehajúceho vyšetrovania.

Podľa slov prokurátora ide o desaťtisíce správ, ktorých čaká riadna analýza. Keďže prokuratúra na základe týchto informácií už začala vyšetrovanie, tak sa v najbližších týždňoch, či mesiacoch, zrejme dozvieme viac.

Prokurátor tiež zdôraznil, že doterajší medializovaný obsah komunikácie Mariana Kočnera nie je predmetom vyšetrovania. Preto sa bez ďalších dostupných informácií nevieme dopracovať k dôveryhodnému záveru o tom,  prečo sú zrovna tieto informácie verejnosti postupne dávkované.

Gorila 2

Vyzerá to tak, že vražda Kuciaka a Kušnírovej poodhalila len špičku ľadovca s gigantickými rozmermi. Pravdepodobne pôjde o kauzu podobnú Gorile. Možno dokonca jej pokračovanie.

Kým Gorila I. bola o prepojení biznisu na vládnucich politikov z vlád pod taktovkou Mikuláša Dzurindu, tak Gorila II. môže byť o snahe toho istého biznisu zakryť svoje už odhalené pokútne metódy prostredníctvom vplyvu na súdoch a prokuratúre.

A súčasné informácie sú len dymovou clonou, na ktorú upozornil aj samotný špeciálny prokurátor. Vyšetrovanie vraždy by malo byť ukončené v novembri tohto roka. Nové vyšetrovanie zrejme už beží a my budeme musieť počkať na prvých obvinených a svedkov, ktorí nám poodhalia skutočnosti dnes načrtnuté prokurátormi v Pezinku.

Dúfajme len, že toto vyšetrovanie neskončí v zásuvke tak ako tomu bolo pri Gorile. Alebo že sa nestane len obeťou politického znásilňovania.

— Peter Števkov

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

PS/Spolu je ohrozením liberálnej demokracie. A nie je to vtip

PS/Spolu je ohrozením liberálnej demokracie. A nie je to vtip

KOMENTÁR Slovensko stojí na križovatke dejín, z ktorej môže vzísť ako súčasť novej vlády aj koalícia strán, ktorá popiera mnohé z ťažko vybojovaných slobôd – PS/Spolu. Hoci sa môže laickému pozorovateľovi javiť ako vrcholový produkt liberálnej demokracie, v skutočnosti pre ňu..