Začal sa súd s Weinsteinom, ktorého kauza naštartovala hnutie #MeToo

Harvey Weinstein, v strede (Zdroj: SITA)

V New Yorku sa v stredu začal súd s niekdajším hollywoodskym producentom Harveym Weinsteinom, ktorý je obžalovaný zo znásilnenia a iných sexuálnych zločinov. Proces sa začína viac ako dva roky po tom, čo denník The New York Times a magazín The New Yorker publikovali články, v ktorých ho viaceré ženy obvinili zo sexuálneho zneužívania, obťažovania a využívania jeho vplyvu v Hollywoode na zneužívanie herečiek. Kauza mala zásadný vplyv aj na naštartovanie celosvetového hnutia #MeToo.

Samotný proces s Weinsteinom sa pred newyorským súdom začal už 6. januára, prvé dva týždne však hlavnému sudcovi Jamesovi Burkeovi trvalo zostavenie poroty a ďalšie formálne kroky a prípravy. V stredu už na prvom vypočúvaní vystúpila aj žalobkyňa Meghan Hast, ktorá hovorila okrem iného o tom, ako na ženu, ktorú znásilnil, Weinstein kričal, že mu “dlží sex”. Reagoval tak na to, keď mu táto žena povedala, že s ním spať nechce, pretože má priateľa.

Podľa Meghan Hast bol Weinstein schopný niekoľko desaťročí tak veľmi ubližovať toľkým ženám preto, lebo mu “úplne chýba empatia”.

Šesťdesiatsedemročného Weinsteina verejne obvinilo viac ako 80 žien, obžalobe z piatich zločinov v procese čelí na základe obvinení dvoch. Vypovedať by však proti nemu malo aj niekoľko ďalších žien vrátane herečky Annabelly Sciorra, keďže chcú žalobcovia dokázať, že spáchal sexuálne trestné činy voči viacerým ženám. Samotný Weinstein, ktorý tvrdí, že je nevinný, by vypovedať nemal.

Súd by mal podľa hlavného sudcu trvať vyše mesiaca. Weinsteinovi hrozí doživotie.

— SITA

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Tesco sa sťahuje z čínskeho trhu

Tesco sa sťahuje z čínskeho trhu

Britský maloobchodný reťazec Tesco odchádza z Číny. Svoj 20-percentný podiel v spoločnom podniku Gain Land predáva čínskemu partnerovi China Resources Holdings za 275 mil. GBP. Spoločný podnik Tesco vytvoril v roku 2014, ako súčasť postupného utlmovania aktivít v..