Český krasokorčuliar na čele ME po krátkom programe

Michal Březina (Zdroj: SITA)

Český reprezentant Michal Březina predviedol najlepší krátky program a je priebežným lídrom súťaže sólistov na majstrovstvách Európy v krasokorčuľovaní v rakúskom Grazi. Dvadsaťdeväťročný brniansky rodák dostal za svoje vystúpenie 89,77 bodu a pred voľnými jazdami vedie s náskokom 1,32 bodu pred ruským favoritom Dmitrijom Alievom.

Dosiaľ jediný raz zavesili Březinovi na krk medailu z ME už pred 7 rokmi, bola bronzová. Tretia priečka momentálne patrí ďalšiemu ruskému reprezentantovi Arturovi Danielianovi (84,63). Jeho krajan a jeden z favoritov Alexander Samarin je s pádom pri štvoritom tulupovi až na 13. mieste a prakticky bez šance na medailový zisk. Ešte horšie obstál v tejto sezóne najúspešnejší Európan Francúz Kevin Aymoz, ktorý sa po dvoch pádoch úplne psychicky položil a z 26. priečky sa ani nekvalifikoval do voľných jázd.

Jediný Slovák v štartovnom poli Michael Neuman sa neprebojoval medzi 24 najlepších, ktorí sa predstavia vo štvrtkových voľných jazdách. Neuman skončil so ziskom 53,08 bodu až na 32. mieste. Za ním skončili iba traja pretekári. Dvadsaťdeväťročný štokholmský rodák Neumann sa ani vo svojej piatej účasti na ME nepredstaví vo voľnej jazde. Jeho zatiaľ najlepším výsledkom na kontinentálnom šampionáte je 29. miesto spred dvoch rokov v Moskve.

V súťaži žien bude Slovensko zastupovať iba 16-ročná Ema Dobozsová, ktorá v decembri získala národný titul na spoločnom šampionáte štyroch krajín v Ostrave.

Šampionát v Grazi sa koná bez obhajcov zlata spred roka v súťažiach jednotlivcov. V Rakúsku neštartuje sedemnásobný majster Európy Španiel Javier Fernández, ktorý sa už rozlúčil s kariérou a chýbať bude aj Ruska Sofia Samodurovová. Graz je hlavným mestom európskeho krasokorčuľovania po prvý raz, ale v Rakúsku sa šampionát koná už dvanásty raz. Deväťkrát kontinentálnu elitu privítala Viedeň a raz Innsbruck a Seefeld.

ME v krasokorčuľovaní – Graz (Rak.) – streda:

Krátky program – muži: 1. Michal Březina (ČR) 89,77 bodu, 2. Dmitrij Aliev 88,45, 3. Artur Danielian (obaja Rus.) 84,63,… 13. Alexander Samarin (Rus.) 74,77,… 26. Kevin Aymoz (Fr.) 64,40,…32. Michael Neuman (SR) 53,08

— SITA

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...