ŠTÚDIA V kvalite demokracie máme čo doháňať, no sme na jednej úrovni spolu s Japonskom či USA

Bratislava - ilustračný obrázok (Zdroj: pixabay.com)

Mapovaním úrovne rozvinutosti demokracie v tej-ktorej krajine sa zaoberá hneď niekoľko organizácií. Na základe analýzy jednej z nich, The Economist Intelligence Unit, vo vzťahu k Slovensku možno skonštatovať, že naša krajina patrí k prvej štvrtine najslobodnejších štátov na planéte. Hoci demokracia u nás nie je dokonalá, patríme do rovnakej skupiny ako napríklad Japonsko, Južná Kórea, Izrael či USA.

Tvorcovia štúdie Democracy Index 2019 sa pri posudzovaní kvality režimov sústredili na 5 dôležitých aspektov. Sú nimi volebný proces a pluralizmus, funkčnosť vlády, spoluúčasť na politike, politická kultúra a občianske slobody.

Štáty v uvedených kategóriách dostávali ohodnotenie od 1 do 10 a smerodajná pri zoraďovaní do tabuľky bola priemerná známka. Po preskúmaní 167 krajín potom vytvorili štyri veľké skupiny. Konkrétne plne rozvinuté demokracie, nedokonalé demokracie, hybridné režimy a autoritatívne režimy.

Prvá skupina žiaľ obsahuje iba 22 krajín, ktoré zastrešujú 5,7 % svetovej populácie a nachádzajú sa tu štáty ako Nórsko (ktoré je úplnou jednotkou) spolu so svojimi škandinávskymi susedmi a vyslúžilo si známku 9,87 ale aj menšie prekvapenia ako napríklad Kostarika alebo Uruguaj.

Naopak, na úplnom chvoste rebríčka v kategórii autoritatívnych režimov sa nachádza KĽDR so známkou 1,08 spolu so štátmi ako Kongo, Saudská Arábia, Uzbekistan alebo Čína.

Slovensku prislúcha známka 7,17 a najviac bodujeme kvôli nášmu volebnému systému, no zabrať by sme mali v spoluúčastí na politike. Z okolitých štátov sme predbehli Poľsko (6,62), Maďarsko (6,63), Ukrajinu (5,90) a naopak, zaostávame za Čechmi (7,69) a Rakúšanmi (8,29).

— Tomáš Dugovič

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...