Rakúsko sprísňuje boj proti politickému islamu, ale i identitariánom

Sebastian Kurz (Zdroj: SITA)

O návrhu klepnúť po prstoch islamským náboženským fundamentalistom a Hnutiu identitariánov (ľudí brániciach súčasnú európsku kultúru a teritórium starého kontinentu), informovala štátna televízia ORF.

Nápad vyšiel z iniciatívy Rakúskej ľudovej strany (Österreichische Volkspartei – ÖVP), ktorej šéfuje expremiér Sebastian Kurz. Ako taký však celkom nový nie je, nakoľko plán implementovať podobné ustanovenia bolo možné nájsť už v spoločnom koaličnom programe ÖVP a Slobodnej strany Rakúska (FPÖ). Návrh sa však toho času presadiť nepodarilo.

Staronová agenda je súčasťou širšieho plánu obmedziť extrémizmus ako taký v záujme ochrany rakúskej ústavy. „Paralelné spoločnosti, politický islam a pravicový extrémizmus nesmú mať v našej krajine nijaké miesto,“ skonštatoval na margo záležitosti šéf viedeňskej pobočky ľudovcov Gernot Blümel.

V balíku pripravovaných opatrení sa nachádza ambícia zaviesť tresty odňatia slobody za činnosti v prospech politického islamu a spáchanie zločinu z nábožensko-fundamentalistických motívov bude v trestnom procese po novom chápané ako priťažujúca okolnosť.

Takisto príde k posilneniu a rozšíreniu kompetencii úradu zriadeného v rámci kancelárie predsedu vlády, najmä čo sa týka zavádzania náboženských a kultúrnych noriem.

Novotou je aj zriadenie dokumentačného pracoviska pre politický islam, ktorého vzorom má byť Dokumentačný archív rakúskeho odboja založený v roku 1963 v reflexii na vojnové udalosti.

ÖVP tiež volá po zriadení medzinárodného tribunálu, ktorý by sa zaoberal trestaním páchateľov vojnových zločinov príslušníkov samozvaného Islamského štátu. Nachádzať by sa však mal na Blízkom východe, kde by si odsúdení aj odpykávali svoje tresty. S podobnou myšlienkou koketuje aj Holandsko či Nemecko.

Prepis legislatívy sa dotkne aj zákona o spolkoch, vďaka čomu by malo byť pre rakúske orgány jednoduchšie zasiahnuť a rozpustiť tie združenia, ktoré vykazujú extrémistický charakter.

Kurz si chce okrem fanatických islamistov posvietiť aj na vlastenecké Rakúske identitariánske hnutie. Motivovalo ho k tomu okrem iného odhalenie, že útočník z Nového Zélandu Brenton Tarrant, ktorý pred niekoľkými mesiacmi v mešite v Christchurchi zabil 51 veriacich, poskytol rakúskym identitariánom finančný dar 1500 eur.

— Tomáš Dugovič

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Koronavírus je už u susedov

Koronavírus je už u susedov

Prvé prípady nákazy novým koronavírusom v utorok potvrdili aj Rakúsko a Chorvátsko. Rakúska verejnoprávna televízia ORF..