Kríza za rohom? Prichádzajú ďalšie varovné signály

Ilustračný obrázok (Zdroj: SITA)

Záporné úrokové sadzby, pád výnosov z dlhopisov, rozsiahlejšia regulácia a zvyšujúce sa signály recesie zničili väčšinu hodnoty európskych bánk. Index finančných domov v eurozóne sa prepadol na úroveň z roku 2012, keď v krajinách platiacich eurom vrcholila dlhová kríza.

To podľa agentúry Reuters znamená, že najväčšie banky eurozóny majú v súčasnosti takú hodnotu ako v čase, keď Grécko, Írsko a Portugalsko potrebovali finančnú pomoc a banky v Španielsku zachránila len pomoc od vlády.

Aj keď hodnota bánk stále nedosiahla minimum z krízového roku 2008, tak ich index stratil až 84 percent hodnoty z roku 2007. Momentálne je na úrovni  z 80. rokov minulého storočia, keď euro bolo len želaním hŕstky štátov.

Celý bankový sektor naprieč eurozónou má dnes údajne hodnotu „iba“ 500 miliárd dolárov, čo je niečo vyše polovice hodnoty spoločnosti Microsoft. Na vrchole výkonnosti v roku 2007 mali najväčšie banky eurozóny dohromady hodnotu 1 700 miliárd dolárov. Dnes má tak bankový sektor eurozóny sotva tretinovú hodnotu.

Varovné signály

V uplynulých dňoch a týždňoch prichádza stále viac negatívnych vplyvov na nemeckú ekonomiku. To môže byť ďalším znakom blížiacej sa recesie, keďže práve Nemecko je motorom európskej ekonomiky. To sa týka aj Slovenska, kde sa vyrábajú nemecké autá.

Najťažšie postihnutý je v Nemecku vývoz a výroba. Federácia výrobcov mechanických nástrojov, ktorá reprezentuje druhé najväčšie odvetvie nemeckého priemyslu hneď po tom automobilovom, hlási, že od apríla do júna poklesli objednávky až o 22 percent.

Trpí aj automobilový a chemický priemysel Nemecka. Hlavným dôvodom je spomalenie globálneho rastu a pokles obchodovania. Navyše sú tu politické vplyvy ako obavy z odchodu Spojeného kráľovstva z Európskej únie bez dohody či stupňujúce sa obchodné spory so Spojenými štátmi.

„S eskalujúcimi obchodnými konfliktmi s USA, stále väčším chaosom okolo brexitu a slabšou svetovou ekonomikou od leta minulého roka veci smerovali k tomu, že nastanú veľké problémy,“ tvrdí ekonóm verejnej investičnej banky KfW Klaus Borger.

Podľa Borgera sú v Nemecku otvorené dvere minimálne k technickej recesii, aj keď vláda na za tento rok ešte stále počíta s pozitívnym rastom na úrovni pol percenta.

— Tomáš Pilz

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...