Hygienici upozorňujú na nebezpečné kozmetické výrobky, ktoré sa môžu vyskytovať na Slovensku

Ilustračný obrázok (Zdroj: Unsplash.com)

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR upozorňuje na výskyt nebezpečných kozmetických výrobkov v štátoch Európskej únie. Ide napríklad o výrobok na vlasy a čistiacu masku na tvár, ktoré prekročili limity pre mikroorganizmy. Ako agentúru SITA informoval hlavný hygienik Ján Mikas, výrobky nahlásili do systému Rapex (rýchly výstražný systém pre nepotravinárske výrobky) kontrolné orgány v Írsku a v Litve. Podľa hygienika je možné, že uvedené výrobky sa vyskytujú aj v Slovenskej republike.

Výrobky značky Rafia z Pakistanu od výrobcu Adil Trading Company prekročili povolený limit pre mikroorganizmy. Týka sa to výrobku na vlasy Shikakai Powder, Herbal Hair Cleanser a čistiacej masky na tvár Multani Mitti, Natural Clay Deep Cleansing. V maske okrem povoleného limitu pre mikroorganizmy prekročili aj limit pre kvasinky a plesne a tiež zistili prítomnosť patogénneho mikroorganizmu. „V prípade, že výrobok príde do kontaktu s poškodenou pokožkou alebo očami, môže spôsobiť infekcie alebo podráždenie,“ upozorňuje Mikas.

Nevyhovujúca je aj farba na vlasy Kpem-Xha značky Fitocosmetic z Laosu od výrobcu Fitokosmetik. Hygienik uvádza, že analýzou v nej zistili prítomnosť látky 2-phenoxyethanol v koncentrácii 1,4 percenta, ktorej povolené množstvo je 1 percento.

— SITA

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Slováci splácajú svoje záväzky, zlyhané úvery postupne klesajú

Slováci splácajú svoje záväzky, zlyhané úvery postupne klesajú

Slováci sú v splácaní svojich záväzkov disciplinovaní. Podiel zlyhaných úverov domácností už tri roky postupne klesá. "Slováci sú najvzornejší a najzodpovednejší pri hypotékach. Podiel zlyhaných úverov na celkovom objeme úverov na bývanie v roku 2017 bol 1,6 %,..