Využívate kresťanské hodnoty na šírenie nenávisti, píšu Palko, Hevier či Mikloško stranám ĽSNS a Vlasť

František Mikloško (Zdroj: SITA)

Kresťanské hodnoty, ktoré slúžia pre dobro spoločnosti, sú v postmodernej dobe skutočne ohrozené. Závažným problémom je však aj to, ak sa za ne skrývajú subjekty dlhodobo využívajúce zavádzanie, klamstvo a dezinformácie na ospravedlňovanie násilia a šírenia nenávisti. Hovoria to kresťania ako Daniel Hevier, Vladimír Palko či František Mikloško v petícii, ktorá špeciálne kritizuje prístup ĽSNS a strany Vlasť.

„Aj keď máme v tomto zmysle výhrady voči viacerým politikom, zvlášť kriticky vnímame strany Kotlebovci – ĽSNS a Vlasť Štefana Harabina. Ich predstavitelia sa totiž radi skrývajú za kresťanské symboly a heslá či účelovo zdôrazňujú tie kresťanské témy, ktoré ľahko pútajú pozornosť,“ vravia signatári petície dostupnej na portáli skupiny Kresťania proti nenávisti.

Tieto politické subjekty podľa ich mienky tiež zneužívajú ľudské nešťastie, konflikty v spoločnosti a zlyhávanie štátu na burcovanie emócií, ktoré sú v rozpore s kresťanstvom založeným na nádeji a láske.

„Uvedomujeme si, že tieto strany často pomenujú závažné spoločenské problémy najhlasnejšie. Ich predstavitelia sa stavajú do role samozvaných spasiteľov Slovenska, ale rozumné a uskutočniteľné riešenia ponúknuť nedokážu,“ pokračujú autori s tým, že podľa nich naša krajina potrebuje riešiť spoločenské problémy a nie iba naháňať lacné politické body.

Heslami a symbolmi Vlasti či ĽSNS sa údajne nemôžeme nechať zmiasť. Do portfólia kresťanských hodnôt vraj patria všetky a nie len tie, ktoré sa v danom momente hodia.

Útoky na kresťanstvo idú od tých, ktorí hlásajú pluralitu

„Na druhej strane rozumieme znepokojeniu kresťanov, ktoré pramení z ohrozenia týchto hodnôt. Preto zároveň odmietame útoky na kresťanské postoje bez snahy o toleranciu v diskusii. Zvlášť nás mrzí, ak prichádzajú z tej časti spoločnosti, od ktorej by sme čakali skôr obhajobu slobody a názorovej plurality,“ pokračujú signatári tentokrát zrejme s narážkou na liberálnejšie spektrum.

Tiež sa im nepáči, že je kresťanom vytýkaná spoluvina na vzostupe týchto dvoch subjektov a cítia zodpovednosť za oslovenie spoluveriacich, ktorí k ĽSNS a strane Vlasť inklinujú.

„Zdôrazňujeme, že obhajobu kresťanských postojov v rôznych spoločenských otázkach považujeme za legitímnu, a ako kresťania a občania si vyhradzujeme právo presadzovať ich demokratickými prostriedkami,“ píšu v závere textu autori petície s tým, aby ľudia odovzdali dôveru tým politikom, ktorí tieto hodnoty presadzujú dlhodobo.

Podobných výziev existuje viacero

Konzervatívny denník Postoj tiež pripomína, že iniciatíva nie je prvá svojho druhu. S podobným vyhlásením prišlo napríklad aj Fórum kresťanských inštitúcií, ktoré poukazuje na dva prúdy nevraživosti vo svojom memorande.

Na jednej strane výsmech z kresťanských hodnôt a ich spájanie s extrémom a na strane druhej šírenie neznášanlivosti akoby v mene kresťanstva,“ informujú pod hlavičkou Pokoj a dialóg pre Slovensko.

 „Každým, aj nepatrným činom alebo slovom meníme charakter našej spoločnosti. Môže sa to týkať rozhovoru s kolegom v práci, či diskusie na sociálnych sieťach. Začať musíme dnes, každý od seba,“ pokračujú predstavitelia fóra, ktoré zastrešuje 60 kresťanských organizácií.

— Tomáš Dugovič

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

VIDEO Vallo podporuje progresívcov. Vraj nejde o protislužbu

VIDEO Vallo podporuje progresívcov. Vraj nejde o protislužbu

Bratislavský primátor Matúš Vallo podporil pár dní pred voľbami koalíciu strán Progresívne Slovensko a Spolu. Vo videu zverejnenom na Facebooku Vallo tvrdí, že nejde o žiadnu protislužbu za to, že ho progresívci podporili v komunálnych voľbách a pomohli..