Sloboda, rovnosť, otcovstvo! Masy ľudí protestovali v Paríži proti zákonu o „bezotcovskom rozmnožovaní sa“

Protestujúci v Paríži (Zdroj: Facebook)

V Paríži sa v pondelok konali veľké protesty proti návrhu zákona o umelom oplodňovaní. Po novom by na túto službu mali právo všetky ženy, teda aj tie slobodné alebo napr. lesbické páry. Demonštranti poukazujú na to, že by začali vznikať prakticky deti bez otca alebo by sa rozmohlo obchodovanie s prenajímaním materníc.

V pondelok pochodovali hlavným mestom Francúzska tisícky demonštrantov. Protestovali proti návrhu zákona o umelom oplodňovaní a náhradnom materstve, ktorý nazývajú aj ako „bezotcovské rozmnožovanie“, píšu vplyvné noviny 20minutes.fr.

Podľa nového návrhu by sa rozšírila možnosť štátnych umelých oplodnení pre všetky ženy, teda aj slobodné jednotlivkyne či lesbické páry. Podľa demonštrantov by sa tak otvorila brána k biznisu s náhradným materstvom aj k prenájmu materníc.

Deti bez lásky otca

Demonštranti niesli množstvo transparentov a skandovala slogany, ako „Liberté, Egalité, Paternité,“ (sloboda, rovnosť, otcovstvo), čo je slovná hra so známym revolučným pokrikom „Liberté, Egalité, Fraternité“ (sloboda, rovnosť, bratstvo).

Podľa jedného zo združení (La manif pour tous), ktoré proti zákonu protestujú, by takáto právna úprava schválne a dobrovoľne pripravila deti o lásku otca po celý ich život. Dodávajú, že zároveň by sa na tieto kontroverzné činnosti používali peniaze daňovníkov.

Obchod s maternicami?

Nový zákon by taktiež mohol spraviť zo ženských tiel obchodný artikel, mienia protestujúce organizácie. Podľa nich by najmä chudobné ženy mohli byť vyzývané, aby prenajali svoje maternice zámožnejším ženám.

„Treba brániť to, čo je správne, teda narodenie dieťaťa matke a otcovi, aj keď rozumiem prianiam lesieb a slobodných matiek na materstvo,“ povedal pre francúzske noviny Liberation protestujúci menom Antoine.

„Nemôžeme si však mýliť priania a práva,“ dodáva Antoinová družka Capucine.

— JOR

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...