Bývalý šéf Interpolu dostal vyše 13 rokov za prijatie úplatkov

Meng Chung-wej (Zdroj: SITA)

Bývalý šéf medzinárodnej policajnej organizácie Interpol Meng Chung-wej dostal v Číne trest 13 rokov a šesť mesiacov za prijatie úplatkov. Súd v meste Tchien-ťin na severe krajiny v utorok zároveň oznámil, že Meng verdikt akceptoval a nehodlá sa voči nemu odvolať.

Podľa súdu zneužil svoje funkcie, medzi nimi námestníka ministra pre verejnú bezpečnosť a námorného policajného šéfa, aby sa obohatil. Žiadnu funkciu už medzičasom nezastáva a vylúčili ho aj z vládnej komunistickej strany.

Meng bol dočasne nezvestný, odkedy koncom septembra vycestoval z Francúzska do rodnej Číny. Jeho zmiznutie vtedy nahlásila jeho manželka. Čínske úrady následne oznámili, že ho vyšetrujú pre úplatkárstvo a iné porušenia zákonov.

Meng zastával funkciu prezidenta Interpolu od roku 2016, jeho mandát mal vypršať v roku 2020. Vo funkcii ho nahradil Juhokórejčan Kim Čong-jang. Interpol má sídlo vo francúzskom Lyone.

— SITA

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...