Najväčšou výzvou pre Slovensko je diskriminácia nenarodených detí, tvrdí Kresťanská únia

Peter Mareta (zľava), Anna Záborská a Richard Vašečka (Zdroj: SITA)

Prísna ochrana života ľudí a nenarodených detí je pre konzervatívne strany dlhodobo jednou z priorít. Výnimkou nie je ani Kresťanská únia, ktorá sa touto agendou plánuje zaoberať aj v nasledovnom volebnom období. Jej hlavní protagonisti však neostali iba pri neurčitých slovách a Anna Záborská spolu s Richardom Vašečkom na dnešnom brífingu odprezentovali svoj balík konkrétnych opatrení.

V úvode tlačovej konferencie, ktorá sa konala v priestoroch Národnej rady, bývalá europoslankyňa za KDH zopakovala, že brániť život od počatia až po prirodzenú smrť, podporovať rodinu založenú na manželstve muža a ženy a zasadzovať sa za právo rodičov na výchovu detí v súlade s ich presvedčením, je jednou z hlavných úloh kresťanov v politike.

Štát by mal podľa Záborskej chrániť právo na život bez diskriminácie a jej strana vraj presadzuje ochranu a obranu života každého človeka a vychádza pritom z ústavy. „Ľudská dôstojnosť a ľudské práva musia byť priznané každému človeku, aj nenarodeným deťom,“ vraví.

Podľa mienky líderky strany je podstatné, aby bolo umelé prerušenie tehotenstva pomenované pravým menom a tiež upozorňuje, že hlas desiatok tisíc účastníkov Národných pochodov za život, k odkazu ktorých sa hlásia, ostal aj po desiatich rokoch nevypočutý. „Nechceme, aby boli nenarodené deti diskriminované,“ vraví.

Interrupcie ale nie sú jedinou oblasťou, v ktorej je podľa predstaviteľky strany nutné brániť nenarodený život. Ďalšou je umelé oplodnenie, v rámci ktorého sú na tisíckach zmrazených embryí detí vykonávané medicínske výskumy alebo sú rovno zabité. Treťou a poslednou oblasťou sú účinky abortívnych prípravkov, ku ktorým majú mladé dievčatá ľahký prístup, pritom môžu mať dopad na celý ich život.

Kresťanská únia, ktorá do volieb vstupuje po boku hnutia OĽaNO Igora Matoviča, sa však nechce zamerať len na nenarodené deti, ale aj na starých ľudí, núdznych či chorých, ktorí sa nevedia dostať k adekvátnej zdravotnej starostlivosti a dlho na ňu čakajú.

Návrhov je neúrekom

O konkrétnych krokoch, pomocou ktorých chce konzervatívna strana svoj program realizovať, však na brífingu porozprával už jej stranícky kolega Richard Vašečka. Predtým sa však ohradil voči tvrdeniu, že kresťania nevedia hovoriť o ničom inom ako o potratoch. On sám podľa vlastných slov totiž predložil dohromady až 140 návrhov zákonov, z ktorých sa interrupcií týkali iba dva či tri.

Konanie strany bude v nasledujúcom štvorročnom období zamerané na predchádzanie bezdôvodným potratom, ktorých je vraj štatisticky až 80 %. Rovnako sa budú snažiť zlepšiť predchádzaniu umelého potratu z donútenia, nakoľko mnohé matky tak údajne konajú pre nátlak zo strany partnerov, rodiny či zdravotníkov.

Tiež budú chcieť skvalitniť poučenie pred interrupciou, predĺžiť dobu na premyslenie si potratu na 96 hodín, zrušiť financovanie umelého oplodnenia z verejných zdrojov a sústrediť sa na skutočnú liečbu neplodnosti.

Radi by takisto upravili terminológiu tak, aby sa veci nazývali pravým menom, zabránili prenajímaniu materníc, ako sme tomu svedkami na Západe, zaviedli vydávanie postkoitálnych prípravkov iba na predpis a zlepšili informovanie otca dieťaťa, ktoré má byť potratené.

Bazírujú tiež na tom, aby bol zdravotný dôvod pre interrupciu preukázaný, existoval aj názor druhého špecialistu, rozšírili sa možnosti utajeného tehotenstva a pôrodu či aby neexistovali reklamy na potrat.

Pre Kresťanskú úniu je tiež dôležité, aby sa zrušila potratová turistika s výnimkou ohrozenia života matky, boli zavedené bonusy, príspevky a kampane na podporu ochrany rodiny a života či aby sa zvýšila spolupráca štátu a neziskových pro-life či pro-rodinných organizácií.

Zástupca takejto organizácie s vyše 20-ročnou praxou a zároveň kandidát strany KÚ Peter Mareta na tejto konferencii preto rovnako vystúpil a priblížil svoju predstavu.

Nevylučujú žiadnu relevantnú stranu

„V budúcom parlamente budeme rokovať so všetkými relevantnými stranami s cieľom nájsť väčšinu pre odstránenie diskriminácie nenarodených detí prostredníctvom hľadania podpory pre zákon upravujúci nemožnosť podstúpiť na Slovensku umelý potrat. Zároveň budeme presadzovať aj ďalšie čiastkové opatrenia, ktoré zlepšia postavenie matiek, detí a rodín,“ sumarizuje v závere tlačovej správy Kresťanská únia.

— Tomáš Dugovič

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...