Bödör: S Gašparom som sa stretával často. Kočner ma nežiadal, aby som získaval informácie o Kuciakovi

Norbert Bödör (Zdroj: SITA)

O pracovných záležitostiach sa Norbert Bödör s bývalým policajným prezidentom Tiborom Gašparom, ktorý je jeho príbuzným, podľa vlastných slov nerozprával.

Obžalovaný Marian K. nežiadal podnikateľa Norberta Bödöra, aby zisťoval informácie z prostredia bezpečnostných zložiek, ani pokiaľ ide o novinárov a zavraždeného Jána Kuciaka. Bödör to dnes uviedol vo svojej výpovedi pred senátom Špecializovaného trestného súdu v Pezinku. Potvrdil pritom medializované informácie o tom, že bývalý policajný prezident Tibor Gašpar je jeho príbuzný. „Moja babka a babka jeho manželky boli sesternice,“ uviedol a dodal, že s Gašparom sa často stretával. O pracovných záležitostiach sa však spolu podľa vlastných slov nerozprával. „Bavili sme sa aj o vražde (Kuciaka, pozn. SITA), ale nie o priebehu vyšetrovania vraždy,“ povedal Bödör.

Pokiaľ ide o samotného Mariana K., toho podľa vlastných slov pozná približne 10 rokov. „Stretával som sa s ním nepravidelne, nemáme spolu žiadne obchodné aktivity,“ povedal Bödör a doplnil, že na stretnutiach s Marianom K. rozoberali rôzne témy ako politiku, kultúru, šport alebo klebety. Marian K. na stretnutiach podľa svedka vyjadroval nespokojnosť s tým, ako o ňom píšu novinári. „Tvrdil, že klamú,“ uviedol. V tejto súvislosti tiež povedal, že s jeho projektom Na pranieri zameraným na novinárov nemal nič spoločné, aj keď o ňom vedel.

Na otázku prokurátora, či pozná Petra Tótha, Bödör odpovedal, že sa stretli približne trikrát v období od augusta do septembra 2018. Stretnutia údajne inicioval Tóth so zámerom zistiť, či vie Bödör nejako pomôcť Marianovi K, ktorý bol v tom období už vo väzbe pre kauzu zmenky. Bödör mu podľa vlastných slov odpovedal, že nemá kontakty, ktoré by mohli pomôcť Marianovi K. Na poslednom septembrovom stretnutí po zadržaní Aleny Zs, mu Tóth udajne povedal, že pre Mariana k. sledoval novinárov a bojí sa, že bude zatiahnutý do veci vraždy. Preto išiel následne vypovedať na políciu. „Ja som sa ho na nič nepýtal,“ povedal Bödör. Zároveň uviedol, že už približne dva mesiace pred zadržaním podozrivých z vraždy sa v Bratislave „verejne rozprávalo“, že polícia vie, kto sú páchatelia.

Bödör pred súdom priznal aj známosť so špeciálnym prokurátorom Dušanom Kováčikom. Uviedol však, že sa spolu stretávali len na športových podujatiach alebo v divadle. Trestné kauzy, ktorými sa zaoberá Úrad špeciálnej prokuratúry, však podľa neho neriešili. Bödör taktiež uviedol, že pozná napríklad bývalého šéfa Národnej jednotky finančnej polície Bernarda Slobodníka alebo bývalého šéfa protikorupčnej jednotky Národnej kriminálnej agentúry Róberta Krajmera.

Právny zástupca poškodených Kuciakovcov Daniel Lipšic na margo výpovede Bödöra uviedol, že je nedôveryhodná. Komunikácia obžalovaného Mariana K. s Bödörom podľa Lipšica dokazuje získavanie informácií v prospech Mariana K. na polícii aj na prokuratúre.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal v tomto prípade obžalobu na Tomáša Sz., Miroslava M., Alenu Zs. a Mariana K. Všetci menovaní sú stíhaní väzobne, u Mariana K. je však dôvodom kauza údajného falšovania zmeniek v hodnote desiatok miliónov eur. Obžaloba v tomto prípade bola podaná pre šesť skutkov, z toho dve úkladné vraždy. Jedna sa týka Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, druhá podnikateľa Petra Molnára z Kolárova z roku 2016 (v tomto prípade sa obžaloba týka iba Miroslava M. a Tomáša Sz.). V prípade uznania viny hrozí obvineným trest odňatia slobody na 25 rokov alebo doživotie.

Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú zastrelili vo februári 2018 v ich dome vo Veľkej Mači. Kuciak pracoval ako investigatívny novinár pre portál Aktuality.sk. V rámci svojej činnosti sa zameriaval aj na kauzy spojené s Marianom K.

— SITA

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...