Ukrajincov nahneval ich štátny symbol v anglickej príručke o extrémizme

Ukrajinský národný symbol tryzub (trojzubec) sa stal súčasťou príručky o extrémizme vo Veľkej Británii. Na situáciu reagovalo ukrajinské veľvyslanectvo, ktoré považuje obsiahnutie ukrajinského trojzubca v tomto dokumente za škandalózne. Žiadajú britskú políciu, aby ho odtiaľ okamžite odstránila.

Ukrajinské veľvyslanectvo vo Veľkej Británii na sociálnej sieti Twitter vyzvalo britskú políciu, aby odstránila ich štátny symbol z príručky o extrémizme. Informovalo o tom rádio FreeEurope odkazujúc na britský denník Guardian.

„Vložiť trojzubec, ústavný a národný symbol Ukrajiny do Príručky o extrémizme… je viac ako poburujúce,“ píše sa v príspevku ukrajinskej ambasády. Ukrajinské orgány dodávajú, že žiadne vysvetlenie nie je pre nich „akceptovateľné“, a žiadajú, aby bol symbol okamžite z danej príručky odstránený.

Tweet ukrajinského veľvyslanectva vo Veľkej Británii (Zdroj: Twitter)

Ide o reakciu na 24-stranovú brožúru, ktorú vydali úrady pre učiteľov a lekárov. Príručka má mať protiteroristickú podstatu a obsahuje informácie o údajne extrémistických zoskupeniach a symboloch.

Sú tam rôzne symboly a organizácie

Protiteroristická polícia, ktorá je autorom brožúrky, sa však bráni a tvrdí, že je v nej viacero symbolov, ktoré nie sú považované za extrémistické. Mnoho z nich je tam obsiahnutých preto, aby britskí policajti dokázali rozlišovať medzi jednotlivými znakmi a oboznámili sa s ich existenciou.

V danom dokumente sa tak popri spomenutom ukrajinskom tryzube má nachádzať aj nacistická svastika, ale zároveň sú tam spomenuté aj rôzne environmentálne organizácie ako napr. Greenpeace, Peta alebo Extinction rebellion.

Polícia vysvetlila, že viacero zoskupení z danej príručky „nie je cieľom záujmu protiteroristickej polície“. Toto vysvetlenie však mnohým ľuďom nestačilo a nezastavilo vlnu kritiky na sociálnych sieťach.

— JOR

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Tesco sa sťahuje z čínskeho trhu

Tesco sa sťahuje z čínskeho trhu

Britský maloobchodný reťazec Tesco odchádza z Číny. Svoj 20-percentný podiel v spoločnom podniku Gain Land predáva čínskemu partnerovi China Resources Holdings za 275 mil. GBP. Spoločný podnik Tesco vytvoril v roku 2014, ako súčasť postupného utlmovania aktivít v..