Podľa Kotlebu vedel kraj odviezť sutiny prešovskej bytovky aj svojpomocne. Hlina mu odkázal, že je hyena

Marian Kotleba (Zdroj: youtube.com)

Na pozadí prebiehajúceho sporu o oprávnenosť sumy vynaloženej na likvidáciu sutín po zdemolovanej prešovskej bytovke prebieha ešte jeden konflikt – vo vysokej politike. Podobne kriticky ako Pavel Hagyari či Andrej Hrnčiar sa k téme vyjadril aj šéf ĽSNS. Podľa jeho mienky vedel tieto práce zabezpečiť aj kraj, a to vlastnou technikou. Alojz Hlina mu na margo toho odkázal, že je hyena a mestský poslanec, ktorý kauzu vytiahol, zas v Kotlebovom prípade vraví o vytĺkaní politického kapitálu.

Rovnako ako tragický výbuch v prešovskej bytovke zamestnáva slovenskú verejnosť aj debata o zákazke na odvoz a likvidáciu jej sutín. Azda najviac sa téme venuje tamojší mestský poslanec Martin Eštočák, ktorý na svojej facebookovej stránke pravidelne publikuje príspevky preukazujúce na jej možnú predraženosť.

Podľa Eštočákovej mienky je smutné, že mesto dáva zarobiť cudzím firmám, zverejnil cenovú ponuku spoločnosti, ktorá bola ochotná zabezpečiť potrebné práce za takmer tretinovú sumu 400-tisíc, adresoval radnici žiadosť o sprístupnenie súvisiacich informácií a zverejnil aj komparáciu ponúk, v ktorých boli netransparentne upravované jednotlivé položky.

„Mesto jednoducho robí kroky ex post, upravuje ponuky, dokumenty, pláta… ani trošku sebakritiky, že v niektorých veciach pochybili,“ hnevá sa mestský poslanec.

Vyhodenie státisícov?

Vzhľadom na mediálny výtlak sa témy chopili aj mnohí politici aj na vyššej ako komunálnej úrovni. Denník S vás už skôr informoval napríklad o slovách exprimátora mesta Pavla Hagyariho, ktorý vyše miliónovú sumu za likvidáciu sutín okomentoval slovami, že „medzi slzami sa dobre kradne“.

Z peňazí určených pre obete nešťastia bloku na Mukačevskej (1 milión z rezervy predsedu vlády) 1 100 000 firme, ktorá nemá oprávnenie nakladať s nebezpečnými odpadmi, ktorá má iba ľahkú nákladnú dopravu a ktorá nemá skúsenosti a bude voziť sutinu 50km?“ pýtal sa ďalej v príspevku evidentne rozčúlený Hagyari a doplnil, že môže ísť o parazitovanie na cudzom nešťastí a porušenie zákona o verejnom obstarávaní.

K bývalému primátorovi sa pridal aj súčasný šéf martinskej radnice a podpredseda NR SR Andrej Hrnčiar. „Mesto, krízový manažér celej záchrannej akcie, nepochopiteľne vyhodí do vetra státisíce eur?“ pozastavoval sa nad situáciou Hrnčiar a doplnil, že keď sa v jeho meste svojho času búral veľký obchodný dom Prior, firma vyúčtovala 400-tisíc eur nielen za odvoz materiálu, ale aj demolačné práce.

Neskôr poskytol k téme vyjadrenie aj šéf ĽSNS Marian Kotleba. Podľa neho má prešovský samosprávny kraj dostatočné množstvo techniky na to, aby potrebné práce zabezpečil svojpomocne. „Ak česká firma dokázala len za jedno euro celý panelák odborne zbúrať, nie je možné, aby 1 100 000€ sme zaplatili za odvoz sute.“ uvádza Kotleba a tiež pripomenul, že tak ako šéf Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský, aj prešovská primátorka Andrea Turčanová, pochádzajú z KDH.

Hlina: Postavil sa tam ako hyena

Tento krok sa pochopiteľne nepáčil šéfovi kresťanských demokratov Alojzovi Hlinovi a predvčerom napísal, že Kotleba sa ako taká hyena cítiaca oslabnutú korisť postaví k ruinám vybuchnutej bytovky v Prešove a natočí tam video, v ktorom očierňuje ľudí, že sa chceli nabaliť na búraní bytovky,“ a pripomenul, že ĽSNS má na kandidátke človeka, ktorý je zodpovedný za veľkú kauzu Pečnianskeho lesa.

Súčasná prešovská primátorka Andrea Turčnanová je podľa neho „statočná a obetavá ženu, ktorá aj vo svojej ťažkej osobnej situácii urobila, čo mohla,“ a Hagyariho spolu s Kotlebom považuje za zbabelcov a ľudí, „ktorí, v zmysle zásady: podľa seba súdim Teba, očierňovali týchto statočných ľudí“.

Do Kotlebu sa navyše obul aj sám Eštočák, ktorý kauzu vytiahol na svetlo sveta a vo videu mu odkázal nasledovné. „Zaráža ma, že si ešte aj na takejto príšernej tragédii dokážete robiť vlastnú politickú kampaň. Síce kdekoľvek na sociálnej sieti podnecujete k rasovej nenávisti, ale keď poslanec mestského zastupiteľstva s rómskymi koreňmi upozorní na tak závažnú tému, vy vôbec nemáte problém sa jej chopiť… Toto nie je téma, z ktorej sa má vytĺkať politický kapitál. A vy to robíte,“ myslí si mestský poslanec.

Vraj to nie je štandardná likvidácia

Vedenie mesta a majiteľ kompetentnej firmy však kontrakt bránia a suma podľa nich premrštená nie je. Dokonca je možné, že nebude konečná a navýši sa, nakoľko už počas prác bolo vraj jasné, že náklady budú iné, ako sa očakávalo.

Nejde len o likvidáciu bežných sutín, ale aj o to, že práce sa pre policajné vyšetrovanie museli prerušovať, keďže sutiny sa prehľadávali. Už sú odvezené na skládku a znova sa budú triediť a presúvať na iné miesto. Nie je to štandardná likvidácia sutín,“ povedal pred časom majiteľ spoločnosti Peter Matijka.

„Prioritou pre mesto Prešov bolo zabezpečenie ochrany zdravia a majetku ľudí, a preto sme striktne odmietli rokovať a vyjednávať o cene so spoločnosťami, ktoré sa špekulatívnym spôsobom snažili získať túto zákazku,“ uvádza na svoju obranu mesto a na svojom webe tiež vysvetľuje, prečo odmietlo pomoc armády, nekonkretizovalo jednotlivé položky a tiež upokojuje verejnosť prísľubom, že faktúry budú verifikované okresným úradom.

— Tomáš Dugovič

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...