Neoliberalizmus nie je protilátkou na epidémiu fašizmu. Je jeho komplicom a príčinou, hovorí Chmelár

Eduard Chmelár (Zdroj: SITA)

ROZHOVOR Zrušenie systému zdravotných poisťovní či zavedenie životného maxima, aby neexistovali miliardári schopní kúpiť si všetko. Aj to sú plány ľavicového hnutia Socialisti.sk, ako ich v rozhovore pre Denník S predstavil analytik, vysokoškolský pedagóg a mierový aktivista Eduard Chmelár. Podľa neho nebudú milionári ako Kiska, Truban či Kollár nikdy riešiť problémy skutočných rodín, ale skôr svoj vlastný biznis.

Na stránke hnutia Socialisti.sk je zverejnené desatoro priorít, s ktorými idete do volieb. Ktorá z nich je tá najdôležitejšia? Je to menej peňazí na zbrojenie, ale viac na podporu ľudí a mladých rodín?

Tak ono jedno vyplýva z druhého. Chceme predovšetkým zásadným spôsobom zmeniť priority štátu. Jedinou vyčísliteľnou položkou štátneho rozpočtu, ktorou sa snažíme dobehnúť Západ, je zbrojenie. Nezmyselne sme sľúbili, že do roku 2024 vyčleníme na vojenské výdavky 2 percentá HDP. Je to šialené, pričom sme sa nechali oklamať politickými propagandistami, že je to právny záväzok. Nie, ide o politický sľub, ktorý môže nová vláda kedykoľvek zrušiť. Napríklad Nemecko sľúbilo, že do roku 2024 dá na obranu len 1,5 % HDP a ak vôbec dá viac, tak až začiatkom tridsiatych rokov. Keď sa novinári prekvapene pýtali nemeckej kancelárky, prečo tak neskoro, jednoducho im odpovedala: „Lebo máme iné priority.“ Aj tento štát si musí určiť iné priority, ktoré budú zodpovedať našim štátnym záujmom. Ak najbohatší štát Nemecka nedá viac ako 1,5 %, prečo chceme byť pápežskejší ako pápež, keď máme obrovské problémy takmer vo všetkých sektoroch? Naši ekonomickí odborníci vypočítali, že keby sme znížili zbrojenie len na 1,5 % HDP ako Nemecko, ušetrili by sme v porovnaní so sľubom dávať dve percentá 470 miliónov eur ročne, čo by predstavovalo za celé volebné obdobie úsporu vo výške takmer 2 miliardy eur. Pri takejto úspore vieme ušetrené prostriedky využiť napríklad na výstavbu 9 nových nemocníc, výstavbu takmer 40 000 bytov pre mladé rodiny, výstavbu vyše 700 materských škôl, výstavbu vyše 600 domov pre seniorov, navýšenie dôchodkov o 427 eur ročne pre každého dôchodcu, navýšenie platov učiteľov základných a stredných škôl o 435 eur mesačne pre každého učiteľa alebo by sme vedeli naplniť náš programový cieľ, aby výška materského príspevku bola na úrovni predchádzajúcej mzdy matky, a tak ďalej, ľudia si môžu vybrať. Využijeme pritom poradný hlas občanov, aby v elektronickom hlasovaní dostali možnosť sami rozhodnúť, kam pôjdu ušetrené peniaze. Tak chceme naplniť víziu, aby bolo Slovensko pre všetkých, nielen pre vyvolených.

Jedným z bodov programu vášho hnutia je rušenie systému zdravotných poisťovní. Prečo takýto pomerne „radikálny“ krok, keď Smeru už raz neprešlo rušenie súkromných poisťovní?

Pretože chceme vytlačiť biznis zo zdravotníctva. Nám nestačia kozmetické úpravy, chceme Pentu z rezortu vyhnať. A to dosiahnete iba tým, keď systém zdravotných poisťovní, ktoré sú neefektívne a vysávajú peniaze zo zdravotníctva, nahradíme zdravotníctvom financovaným priamo zo štátneho rozpočtu, pričom zodpovedajúca zdravotná daň bude pre ľudí s nízkym a stredným príjmom nižšia, ako sú dnešné zdravotné odvody. Rozdiel oproti pokusu Smeru je zásadný: Smer chcel vytvoriť v podstate štátny monopol s jednou štátnou zdravotnou poisťovňou, čo mu, pochopiteľne, neprešlo, ak to vôbec myslel vážne, lebo je to protiústavné. Nehovoriac o tom, že aj Všeobecná zdravotná poisťovňa je už dnes ovládaná Pentou. My chceme naopak zrušiť celý systém zdravotných poisťovní, vrátane štátnej.

Kde by ste v rozpočte našli peniaze na to, aby bolo možné nahradiť systém zdravotných poisťovní zdravotníctvom plateným zo štátu?

Peniaze v systéme sú a bude ich ešte viac, keď zrušíme tieto zbytočné medzičlánky, ktoré iba prelievajú peniaze z bodu A do bodu B a cez zmluvy za predražené ceny alebo úplne fiktívne služby rozkrádajú zdroje, ktoré by sme mohli a mali využiť pre pacienta.

Povedali ste, že miliardári by podľa vás nemali existovať. Ako ste to mysleli? Mali by rozdať svoj majetok alebo obmedziť svoje príjmy?

Tak ako existuje životné minimum, malo by existovať aj životné maximum, za ktorým už peniaze neslúžia na osobnú spotrebu, ale na deštruktívne ovplyvňovanie politiky štátu. Miliardári, ktorí si dokážu kúpiť kohokoľvek a čokoľvek, ničia demokraciu a jednoducho by nemali existovať. To nie je len môj názor, takto hovorí aj americký senátor a kandidát na prezidenta Bernie Sanders, ale napríklad aj profesor Paul DeGrauwe z London School of Economics. Preto navrhujeme zvýšenie dane na 75 % na všetky príjmy nad milión eur ročne, zvýšenie progresívnej dane zo zisku, ale aj zavedenie dedičskej dane na veľké majetky. Preto navrhujeme aj preskúmanie pochybných privatizácií a vrátenie rozkradnutého majetku štátu.

Hovoríte o zavedení platového stropu. Čo to presne znamená a čo by sa tým podľa vás vyriešilo?

Chceme zaviesť mzdový strop na úrovni maximálneho platu desaťnásobku minimálneho platu vo firme. Myslíme si, že ak robotník zarobí vo firme 600 eur a generálny riaditeľ 600 000, je to urážka pracujúceho človeka a donebavolajúca nespravodlivosť. Konkrétne, ak prezident U.S.Steel Košice zarobí ročne viac ako 2500 zamestnancov dokopy, ktorých chce pritom
prepustiť, je to nehorázne, groteskné a nemorálne.

Neobávate sa, že by to mohlo vyvolať výrazný odpor zo strany ľudí s nadštandardne vysokými príjmami?

Súvisiaci článok:

NATO chce, aby sme dávali na obranu viac aj počas pandémie

Ale nech sa hnevajú, doteraz sme sa hnevali my, pracujúci ľudia. Znie to strašne, ale ten Haščák mal v podstate pravdu, keď povedal, že volič vníma len absolútny povrch. Nad tým sa netreba pohoršovať, to treba zmeniť. Podstatou Gorily nie je Fico či Dzurinda, Gorila nám v prvom rade odhaľuje, ako funguje systém. A potvrdzuje slová klasika, že prvotné nahromadenie kapitálu sa uskutočňuje krádežou. A keďže my sme nemali ani kolónie, ani otrokov, museli to nakradnúť z verejných zdrojov. Kapitalizmus má k tyranii bližšie ako si navrávame. V momente, ako sú ohrozené záujmy najbohatších, sa vládnuce kruhy neštítia ničoho, aby ich ochránili. Keď oligarchovia tvrdia, že chcú riadiť štát ako firmu, je to hrozné, je to v podstate to isté, ako keby hovorili: nechceme počuť žiadnu kritiku. Chceme konať rýchlo a bez prekážok. Každý biznis je totiž v podstate diktatúra. Firma nie je demokratická, ale autoritárska inštitúcia. Superboháči vám síce budú tvrdiť, že pracujú pre ľudí, ale mali by ste si lepšie všímať, pre ktorých. Sú síce ochotní trošku vám prilepšiť, ale nikdy nesiahnu k systémovým opatreniam ako sú napríklad zvýšené dane pre bohatých.

Čo hovoríte na zdôrazňovanie boja proti oligarchom, na ktorom svoju kampaň stavia Progresívne Slovensko a Spolu?

Prehnitosť oligarchického pozadia vládnych strán je neznesiteľná, ale všimnite si, kto sa dnes derie do politiky. Opoziční lídri od Andreja Kisku cez Michala Trubana až po Borisa Kollára – to je dnes samý milionár. Oni nikdy nebudú riešiť skutočné problémy bežných rodín. Budú riešiť vlastný biznis a tým ostatným nechajú almužny. Podivné zákazky na magistráte hlavného mesta ukazujú, že korupcia nie je iba výsadou tejto vlády, že je to systémový prvok koristníckeho kapitalizmu, ktorý môžeme oslabiť iba spravodlivejším prerozdeľovaním spoločných statkov, znižovaním nerovnosti a odstraňovaním koncentrácie bohatstva. Ktokoľvek sa tomu bráni, nemyslí to úprimne ani s demokraciou, ani so spravodlivosťou.

Čím sa Socialisti.sk líšia od iných ľavicových strán na Slovensku?

Predovšetkým, my sme naozajstná čistá ľavica. Čistá ideologicky i finančne. Problémom slovenskej ľavice je, že ľavičiari sú dnes rozbití v 8 – 10 stranách. Ani jedna z nich však nie je autenticky ľavicová – hoci sa tak deklaruje, nie je, má len vo svojich radoch aj ľavičiarov. Pozrite sa na Smer-SD. Akú ľavicovú politiku mohol robiť Fico s Kaliňákom a Počiatkom? Pellegrini má vraj predstavovať moderné krídlo, ale ako do toho zapadá, že jeho pravou rukou je Žiga? Obyčajný obchodník, ktorý by zobchodoval aj vlastné svedomie? Poďme ďalej. Dobrá voľba. Skoro mi zabehlo, keď som počul Tomáša Druckera povedať, že jeho strana chce nahradiť vo vláde Smer, že je vraj jedinou šancou pre sociálne zameraných voličov, lebo vie zabezpečiť silný sociálno-demokratický program … Ako, prosím? S kým, preboha? S Martinom Fedorom? Petrom Kresákom? Katarínou Cséfalvayovou? Rudolfom Kusým? Či nebodaj s Pavlom Konštiakom, viceprezidentom Zväzu obchodu SR, tvrdým odporcom spotrebiteľských práv? Veď to sú všetko ľudia z prostredia pravice, bývalej SDKÚ, Siete, Mostu a každý z nich by sa striasol odporom, keď sa vysloví ľavica. A Progresívne Slovensko? Kedysi som si vážil Irenku Biháriovú, bola rýdzou poctivou ľavičiarkou, občas radikálnejšou než ja, ale čo si to navráva v kruhu Trubana, Beblavého, Mihála a ďalších? Keď sa štylizuje do pózy slovenskej Alexandrie Ocasio-Cortez, znie to v prostredí liberálnej pravice rovnako nepresvedčivo, ako keď Ľuboš Blaha zatína marxistickú pästičku vedľa Lajčáka a Kaliňáka a so smeráckymi oligarchami za chrbtom. Tieto štruktúry sa čoskoro rozpadnú a Slovensko bude čistú ľavicu ešte potrebovať. Preto dávame voličom spoločenskú ponuku.

Po nedávnom prieskume verejnej mienky vypukla panika z možného víťazstva ĽSNS. Aj koalícia, aj opozícia pritom tvrdia, že sú hrádzou proti extrémizmu alebo liekom proti fašizmu. Čo si o tom myslíte?

Sú to propagandistické nezmysly. To, čo ponúka pán Kiska, extrémistov skôr posilní. Hoci neoliberalizmus nemožno politicky stotožňovať s fašizmom, jeho následky sa spájajú s takým nevýslovným utrpením stámiliónov ľudí, deštrukciou spoločnosti a devastáciou prírody, že môžeme v zhode s názorom americkej feministickej filozofky Nancy Fraserovej povedať, že
neoliberalizmus nie je žiadnou protilátkou na epidémiu fašizmu, je jeho komplicom a príčinou. Skutočným liekom na fašizáciu spoločnosti je silný ľavicový projekt, ktorý by presmeroval hnev a bolesť nemajetných k radikálnej demokratickej rekonštrukcii spoločnosti. A na to si nemôžete
vyberať za spojencov nacionalistov, klerikálov a konzervatívnu pravicu, ako to robí Smer. Musíte vytvárať celkom nové spojenectvá zložené z robotníkov, odborárov, vidieckej chudoby, ochranárov či aktivistov pomáhajúcim sociálne ohrozeným a vylúčeným skupinám. Socialisti.sk sú pripravení byť takouto silou.

Ako vnímate fakt, že nedošlo k zavedeniu 50 dňového moratória na predvolebné prieskumy?

Rozpačito. Moratórium nič zásadné neriešilo, len menilo spôsob manipulácie. Šokovalo ma však, ako razantne sa do toho vložila prezidentka Čaputová, akoby išlo o jej osobný záujem. Pritom prieskumy nie sú nijakou známkou kvality demokracie, vnímam ich ako továrne na výrobu súhlasu, propagandistické mašinérie. Nie náhodou rebríček preferencií takmer kopíruje rebríček straníckych pokladníc. Tieto voľby sú ešte slobodné, ale už nemôžu byť spravodlivé. Preto podľa mňa na prvom mieste treba riešiť zmenu financovania politických strán, a do toho sa tým veľkým, pochopiteľne, nechce.

Čo si myslíte o reakcii slovenských vládnych, ale aj opozičných politikov, na nedávne udalosti v Iraku, pri ktorých americká armáda na príkaz prezidenta Donalda Trumpa zavraždila iránskeho generála Kásema Solejmáního?

Myslím, že bola nesmierne zbabelá a hanbil som sa za nich rovnako ako za našich normalizačných miestodržiteľov sovietskeho impéria. Tváriť sa, že naše ozbrojené sily už nepatria nám, ale Severoatlantickej aliancii, že nám patria len náklady na jej udržiavanie, je šialenou rezignáciou na základné atribúty štátu. A to, že Zuzana Čaputová ako hlavná veliteľka Ozbrojených síl SR nielenže neprerušila exotickú dovolenku na ostrove Maurícius, ale nenašla si ani pár minút času na to, aby aktívne riešila situáciu slovenských vojakov v Iraku, považujem za škandalózne zlyhanie. Nemáme šťastie na štátnikov, máme len poslušných vazalov, ktorí sú za úrad miestodržiteľa impéria ochotní urobiť čokoľvek.

— Tomáš Pilz

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Heger: Voličov nezradíme

Heger: Voličov nezradíme

ROZHOVOR Eduard Heger bol v tomto volebnom období vyhodnotený ako druhý najaktívnejší poslanec Národnej rady. Je predsedom poslaneckého..