Danko: Čím viac má Kotleba, tým je viac usmiatejší Kiska

Andrej Kiska a Andrej Danko (Zdroj: Reprofoto, Markíza)

V nedeľnej relácii televízie Markíza Na telo sa stretli exprezident a líder strany Za ľudí Andrej Kiska a predseda NRSR a šéf národniarov Andrej Danko. Politici sa dostali do ostrého konfliktu napríklad v otázkach, ako sú zahraničnopolitická orientácia alebo zodpovednosť za rast preferencií ĽSNS.

Obaja hostia sa v úvode vyjadrili k zadržaniu a následnému prepusteniu bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku. „Vidíme, že ľudia odchádzajú od strany Smer-SD a inklinujú k extrému. Pokiaľ však vidíme, ako Marian Kočner úkoluje generálneho prokurátora, ak vidíme, ako sa rozpráva minister financií s Dobroslavom Trnkom o miliónoch eur, tak ako majú potom ľudia veriť v spravodlivosť,” spýtal sa Kiska.

Kiska odmietol, že by situácia okolo Trnku jemu a preferenciám strany Za ľudí vyhovovala, keďže podľa jeho slov to nahráva fašistom a extrémistom. Tí podľa neho ku kotlebovcom prechádzajú zo strán Smer a SNS.  

Danko medializované prípady vníma a hovorí, že musia byť všetky vyšetrené. „Neviem si predstaviť, že tak vysoký štátny funkcionár má kameru vo svojej kancelárii,“ povedal Danko s tým, že konanie Trnku odsudzuje a verí, že kauza dospeje k náležitému koncu.

„Je potrebné sa k týmto veciam vyjadrovať racionálne. Bol som prekvapený z postupu prezidentky Zuzany Čaputovej, ktorá si ako nadriadená predvolala policajného prezidenta Milana Lučanského a generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára. Musia byť tieto veci vyšetrené, ale nesmieme vynášať súdy. Máme na to predsa inštitúcie,” uviedol Danko.

Na margo slov exministra Jána Počiatka o expredsedovi SNS Jánovi Slotovi zo zverejneného videa z Trnkovej kancelárie uviedol, že „Slota oholil aj Slovenskú národnú stranu.“ Zdôraznil, že nechal SNS dlh 800-tisíc. Odmietol tiež, že by pri prevzatí moci v strane malo ísť o „priateľské prevzatie“.

Kto sa teší z Kotlebu?

„Čím viac má Kotleba, tým je viac usmiatejší Andrej Kiska,“ povedal Danko s tým, že národný, kresťanský a sociálny hlas naviazaný na Kotlebu je hlas stratený. Podľa Danka teda silná ĽSNS nepriamo zvyšuje aj pravdepodobnosť vlády, na čele ktorej bude exprezident Kiska.

„Vy ste legitimizovali Kotlebu… Ja som ako prezident povedal, že sa s Kotlebom nikdy nestretnem,“ odmietol rázne exprezident Dankove slová. Legitimizáciou má Kiska na mysli napríklad slová Roberta Fica o Milanovi Mazurekovi z ĽSNS či prijatie Kotlebu u ministerky vnútra Denisy Sakovej.

Danko kontroval, že dôvodom rastu Kotlebu sú útoky tretieho sektora a denníkov naklonených Kiskovi na súčasnú vládu. Tým podľa lídra SNS tieto útoky odčerpávajú hlasy koaličným stranám a výsledkom je aj progresívna prezidentka Zuzana Čupatová. Kiska na margo týchto slov povedal, že Danko kritiku berie príliš osobne a že na prezidentku je hrdý.

„Nezabudnime na to, kto Kotlebu do parlamentu dostal. Kto oblepil Slovensko, ako sa máme báť migrantov atď.,“ komentoval ďalej Kiska, podľa ktorého Kotlebovi voliči nie sú fašisti, ale sú sklamaní z vlády Smeru a jeho koaličných poslancov.

Danko znova zopakoval, že za rastom Kotlebu sú aj médiá. Konštatoval, že neinformujú o pozitívnych správach, ako sú športové poukazy či podnikové byty, ale keď prezidentka dostane ocenenie, okamžite sú toho plné noviny. Kiska však kritizoval opatrenia vlády, pričom povedal, že na mnohé z nich si musel štát požičať.

Cesty do Ruska

Rozpor prišiel aj ohľadom vzťahov Andreja Danka s vysokými predstaviteľmi Ruska. Kiska návštevy Ruska na Východe kritizoval, pričom konštatoval, že ruskí predstavitelia sa musia tešiť z toho, že vysoký ústavný činiteľ z EÚ navštevuje Moskvu. Danko pripomenul, že s Putinom sa stretáva aj Angela Merkelová a ďalší štátnici z EÚ a podotkol, že dobré vzťahy má na Východ aj na Západ. Naopak, kritizoval vzťahy Kisku s bývalým ukrajinským prezidentom Petrom Porošenkom.

Danko znova zopakoval, že koalícia SNS, Smeru s Kotlebom nevznikne. Podľa jeho slov má s Kotlebom ešte väčší problém ako Andrej Kiska. Exprezident však pripomenul, že aj reklamy strany Smer neútočia na Kotlebu, ale na tzv. demokratickú opozíciu. Všetky indície podľa neho smerujú k možnej koalícii strany Smer a ĽSNS, vraj s možnou podporou SNS.

Danko tieto slová rezolútne odmietol. „Už neviem koľkokrát som to povedal, ale nebudeme spolupracovať s Kotlebom,” povedal.

Reč padla aj na slová Igora Matoviča, ktorý kritizoval Andreja Kisku z toho, že len zobral hlasy iným stranám, no žiadne nové hlasy nepriniesol. Moderátor pripomenul aj Kiskove slová, že nebude chcieť post ministerstva vnútra, ak bude obvinený. Kiska tvrdil, že jeho slová sa týkali len jeho osoby, no pripustil, že jeho strana o tento post stále bude mať záujem. Bude to vraj ale závisieť od dohody s partnermi z dnešnej demokratickej opozície.

Kiska by chcel radšej Matoviča ako Kollára

V záverečnej časti mali obaja hostia odpovedať Áno/Nie na položené otázky. Kiska priznal, že keby si musel vybrať medzi Igorom Matovičom a Borisom Kollárom, určite by si vybral Matoviča. Povedal tiež, že nie je vylúčené, že by sa po voľbách stal predsedom parlamentu.

Danko zase odmietol, že by jeho kritika voči predsedovi vlády Petrovi Pellegrinimu súvisela so zastavenými nákupmi na ministerstve obrany. „Fetiš má skôr Pellegrini,“ povedal Danko. Konštatoval tiež, že dôveruje, že Smer sa po voľbách nespojí s kotlebovcami, ale že sa ich bude pýtať na to, ako je možné, že kotlebovci majú naďalej zaregistrovanú stranu.

— STE/SITA

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...