Erdogan vyzval medzinárodnú komunitu, aby sa postavila chaosu v Líbyi

Recep Tayyip Erdogan (Zdroj: SITA)

V nedeľu sa v Berlíne koná summit o riešení konfliktu v Líbyi.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vyzval medzinárodnú komunitu, aby sa postavila proti “obchodníkom s krvou a chaosu” v Líbyi. Pred cestou na summit v Berlíne o riešení konfliktu v severoafrickej krajine vyhlásil, že svet nedostatočne reagoval na “bezohľadné útoky” generála samozvanej Líbyjskej národnej armády (LNA) Chalífu Haftara, ktorého sily bojujú proti vláde v Tripolise uznanej OSN. Ako tiež na letisku v Ankare povedal, “nádeje, ktoré znova prekvitajú vďaka prímeriu, a berlínsky summit by nemali byť obetované ambíciám obchodníkov s krvou a chaosu”.

Erdogan, ktorý podporuje vládu národnej jednoty Fájiza Sarrádža v Tripolise, sa v nedeľu na summite v Berlíne stretáva s lídrami Ruska, zo Západu, arabských krajín a tiež poprednými predstaviteľmi bojujúcich líbyjských frakcií. Cieľom konferencie je prediskutovať obmedzenie zásahov zahraničných síl, upevniť prímerie a pomôcť obnoviť politický proces v Líbyi, čo by malo pomôcť znovunastoliť v krajine mier.

Minulý týždeň začalo v Líbyi platiť prímerie, ktoré podporili Rusko a Turecko, no aj napriek tomu pokračovali sporadické boje. V piatok kmeňové skupiny lojálne Haftarovi obsadili niekoľko veľkých terminálov na vývoz ropy pozdĺž východného pobrežia Líbye a tiež južné ropné polia, čo predstavuje ďalšiu výzvu pre vládu v Tripolise.

Sarrádžovu administratívu podporuje okrem Ankary aj Katar a Taliansko, Haftara zase Egypt, Spojené arabské emiráty, Saudská Arábia a Francúzsko. Po boku LNA bojujú aj ruskí nájomní bojovníci, no Moskva si udržiava väzby na oboch stranách konfliktu.

— SITA

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Našli telo vnučky Roberta Kennedyho

Našli telo vnučky Roberta Kennedyho

Potápači sa naďalej snažia nájsť aj telo jej osemročného syna. Americkí potápači v pondelok večer našli telo vnučky zosnulého politika Roberta Kennedyho Maeve Kennedy McKean. Ležalo zhruba osem metrov pod vodou, približne štyri kilometre od rezidencie, kde zosnulá..