Ceny výrazne stúpli. Jazda na elektrinu vás môže na Západe stáť aj trikrát toľko ako na diesel

Audi e-tron (Zdroj: facebook.com)

Nástup doby elektromobilov je sprevádzaný aj masívnou kritikou zo strany laickej i odbornej motoristickej verejnosti. Prekáža nízky dojazd obzvlášť v zimnom období, vysoká obstarávacia cena či nadmerná environmentálna záťaž pri ich produkcii. Kritici však dostávajú nový argument, ktorým je extrémne zdražovanie energie pri nabíjaní. Nabiť elektromobil 3 krát drahšie ako natankovať diesel? Aj taká môže byť realita.

Za novou vlnou rozhorčenia medzi fanúšikmi osobnej dopravy stojí firma Ionity prevádzkujúca sieť stoviek rýchlonabíjacích staníc popri diaľniciach v západnej Európe. Ide o spoločný projekt automobiliek BMW, Daimler, Ford, Volkswagen a po novom aj kórejského koncernu Kia-Hyundai.

Cenová politika Ionity doposiaľ fungovala tak, že majiteľ elektromobilu platil po pripojení k sieti jednorazový poplatok vo výške 8 eur. Nezáležalo pritom na skutočnosti, či na mieste strávil zopár minút alebo ostal do plného nabitia. Lákavá uvítacia politika je ale minulosťou.

Od 31. januára tohto roku totiž Ionity výrazne zdražie. Podľa jej nového cenníka zaplatíte za „šťavu“ do vášho auta 0,79€ za kilowatthodinu. Pre ilustráciu, domácnosti na Slovensku platia za rovnakú mernú jednotku asi 5-6 krát menej.

Napríklad, vďaka týmto cenovým podmienkam tak zaplatíte za nabitie Audi e-tron, čo je akási nová ikona elektromobilizmu, až 75€, nakoľko má akumulátor s objemom 95kWh. Prejdete však zhruba iba 350 kilometrov, v závislosti od štýlu jazdy a externých podmienok.

Tieto zmeny tak zapríčiňujú, že lacné „elektrojazdenie“ môže byť za istých okolností minulosťou. V realite totiž zaplatíte za 100 prejdených kilometrov až trikrát viac (cca 23€) ako pri úspornejšom dieselovom aute s diaľničnou spotrebou na úrovni 5-6 litrov.

Je však nutné dodať, že nová cena neplatí paušálne, ale iba pre tých, ktorí nebudú mať so spoločnosťou Ionity dohodnutý špeciálny kontrakt, ktorý im môže priniesť aj viac ako polovičné zľavy. Tak či onak, jazdenie za pár drobných, o ktorom elektromobilisti snívajú, je v tomto prípade pasé.

— Tomáš Dugovič

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

USA odložili stretnutie lídrov krajín juhovýchodnej Ázie

USA odložili stretnutie lídrov krajín juhovýchodnej Ázie

Spojené štáty odložili stretnutie lídrov krajín juhovýchodnej Ázie, ktoré sa malo uskutočniť v polovici marca v Las Vegas. Dôvodom je šírenie nového koronavírusu, informoval v piatok zástupca Trumpovej administratívy. Americký prezident Donald Trump pozval zástupcov 10-členného Združenia národov..