Židovský cintorín zničili deti. Liberáli vinili národovcov či tradičnú rodinu

Michal Havran (Zdroj: youtube.com)

KOMENTÁR Poškodenie židovského cintorína v Rajci v predvianočnom období nevytvorilo priestor iba na ľudské rozhorčenie. V spoločnosti presiaknutej kultúrnou vojnou sa bezprostredne po udalosti vyrojilo aj kvantum liberálov, ktorí sa na udalosti potrebovali nechutným spôsobom priživiť. Rostas, národovci, tradičné rodiny či dezinfoweby – to všetko bolo na vine. Celé týždne, až do včerajšieho dňa, dokým sa neukázala pravda a skutočnosť, že predsudky nie sú vlastné iba tzv. krajnej pravici.

Obligátne predvianočné klišé správy 23. decembra prerušila informácia o závažnej trestnej činnosti. Približne 20 hrobov na židovskom cintoríne v blízkosti obce Rajec totiž poškodili v tom čase neznámi vandali.

Polícia bezprostredne na to začala trestné stíhanie vo veci hanobenia miesta posledného odpočinku a skutok sa medzi príčetnou časťou populácie stretol so všeobecným odsúdením. Tu niekde by hodnotenie malo skončiť minimálne do ukončenia práce orgánov činných v trestnom konaní.

Vzhľadom na pozoruhodnú zásobu internetových odborníkov na všetky problémy zemegule a príležitostných vyšetrovateľov, prokurátorov a sudcov v jednej osobe, ktorú Slovensko má, sa tak ale nestalo.

Časť našich spoluobčanov, ktorú zvykneme radiť k myšlienkovému prúdu známemu pod súhrnným označením bratislavská kaviareň, mala totiž vo veci ihneď a bez akýchkoľvek dôkazov jasno. Za zničením náhrobkov stoja fašisti, rostasovci, antisemiti a prispela k tomu nenávistná atmosféra v spoločnosti.

Keď Sherlock Holmes bledne závisťou

Radových diskutérov ale doplnili aj známejšie osobnosti, ktoré v iných prípadoch nekompromisne volajú po kritickom myslení, vylúčeniu predpojatosti či oddeleniu emócií od rukolapných faktov. Šokujúce! Teda, vlastne ani nie.

Karikaturista Denníka N Shooty krátko po udalosti nakreslil skupinu holohlavých chlapíkov „ozdobených“ nacistickými symbolmi, ktorí skáču po židovských hroboch a kričia pritom: „Za Tibiho, “ alebo: „Cítim sa ako národný buditeľ.“

„Je to podľa mňa aj výsledok diskusie či prejavov, ktoré sa vynorili i v súvislosti s procesom s Tiborom Eliotom Rostasom či so všeobecnou démonizáciou Židov,“ hovorí pre zmenu k téme samozvaný detektív Daniel Milo z Globsecu.

„Je smutné a nebezpečné, že dnes je antisemitizmus šírený nielen cez sociálne siete a konšpiračné médiá, ale prejavuje sa aj takýmito vandalskými činmi,“ zaznelo napríklad z centrály OKS.

Azda najviac sa ale tradične opustil komentátor denníka Sme Michal Havran. Ten vo svojej vešteckej guli (dnes už vieme, že zle nakalibrovanej) zase videl páchateľov z tradičných bielych rodín pred tradičnými bielymi Vianocami“ a neodpustil si oikofóbne poznámky o roduverných Slováčikoch, ktorým Židia prekážali vždy.

Nie je to pravda, ale mohla by byť

Ako však spieva Tublatanka, pravda zvíťazí, a preto je dnes vďaka dobre odvedenej práci polície zrejmé, že za vandalizmom stoja deti zo Žilinského kraja a motív náboženskej či rasovej neznášanlivosti bol rovnako vylúčený. Liberáli sa tak znovu chytili do pasce vlastných predsudkov a špecifickej podoby nenávisti. Ospravedlnenia sa však zrejme nedočkáme.

Ku cti im momentálne slúži jedine to, že ich reakcie boli poháňané aj emóciami po skoršom obdobnom útoku v Námestove. V tomto konkrétnom prípade totiž stále nie je vylúčený antisemitský motív a ostáva len dúfať, že páchatelia budú vystopovaní a náležite potrestaní. Dovtedy je však dobré zdržať sa hodnotiacich úsudkov.

— Tomáš Dugovič

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

PS/Spolu je ohrozením liberálnej demokracie. A nie je to vtip

PS/Spolu je ohrozením liberálnej demokracie. A nie je to vtip

KOMENTÁR Slovensko stojí na križovatke dejín, z ktorej môže vzísť ako súčasť novej vlády aj koalícia strán, ktorá popiera mnohé z ťažko vybojovaných slobôd – PS/Spolu. Hoci sa môže laickému pozorovateľovi javiť ako vrcholový produkt liberálnej demokracie, v skutočnosti pre ňu..