V Číne diagnostikovali koronavírus ďalším štyrom ľuďom, prípadov však môže byť viac

Ilustračný obrázok (Zdroj: SITA)

V čínskom meste Wu-chan diagnostikovali štyri ďalšie prípady nákazy novým koronavírusom, ktorý si vyžiadal už dvoch mŕtvych. Počet prípadov tak stúpol na 45, informovala v sobotu Wu-chanská mestská zdravotná komisia. Päť pacientov je vo vážnom stave.

Koronavírus, ktorý u pacientov spôsobuje zápal pľúc, sa začal šíriť v decembri vo Wu-chane. Dva prípady už však hlásia aj z Thajska a jeden z Japonska.

Britskí vedci však varujú, že počet prípadov nákazy môže byť oveľa vyšší ako spomínaných 45, píše spravodajský portál BBC. Podľa odhadov odborníkov z MRC Centre for Global Infectious Disease Analysis na londýnskej Imperial College by sa počet prípadov mohol blížiť až k 1 700. K tomuto číslu dospeli na základe výpočtov dát o šírení vírusu, miestnych obyvateľoch a letoch vo Wu-chane.

Prinajmenšom šesť ázijských krajín začalo v súvislosti s vírusom na letiskách kontroly prichádzajúcich cestujúcich zo strednej Číny. Podobné opatrenia v piatok oznámili aj Spojené štáty, ktoré ich zavedú na troch významných letiskách v San Franciscu, Los Angeles a New Yorku. Cestovanie je v ostatných dňoch v Číne neobyčajne intenzívne, keďže s nadchádzajúcim čínskym novým rokom veľa ľudí cestuje do krajiny i mimo nej.

Koronavírusy sa šíria pri kašľaní, kýchaní alebo prostredníctvom dotýkania sa nakazenej osoby. Čínske úrady tvrdia, že nezaznamenali prípady prenosu vírusu z človeka na človeka a nákaza sa šíri z infikovaných zvierat z rybieho trhu vo Wu-chane. Odborníci však varujú, že by ľudia aj tak nemali podceňovať prenos z človeka na človeka.

Niektoré koronavírusy spôsobujú bežné nachladnutie, iné zase vážne ochorenia dýchacích ciest, ako je napríklad syndróm akútneho respiračného zlyhania (SARS). Práve koronavírus SARS je zo všetkých ľudských koronavírusov najbližšie príbuzný tomu novému.

— SITA

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

USA odložili stretnutie lídrov krajín juhovýchodnej Ázie

USA odložili stretnutie lídrov krajín juhovýchodnej Ázie

Spojené štáty odložili stretnutie lídrov krajín juhovýchodnej Ázie, ktoré sa malo uskutočniť v polovici marca v Las Vegas. Dôvodom je šírenie nového koronavírusu, informoval v piatok zástupca Trumpovej administratívy. Americký prezident Donald Trump pozval zástupcov 10-členného Združenia národov..