Dávku v nezamestnanosti na Slovensku vlani dostávalo viac ľudí, ako sa očakávalo

Ilustračný obrázok (Zdroj: Pixabay,com)

Dávku v nezamestnanosti počas minulého roka poberalo priemerne mesačne 36,5 tisíca osôb, vlaňajší rozpočet Sociálnej poisťovne počítal s tým, že dávku v nezamestnanosti v roku 2019 dostane priemerne 33,2 tisíca ľudí.

Počet poberateľov dávky v nezamestnanosti na Slovensku v poslednom mesiaci minulého roka stúpol. Túto dávku Sociálna poisťovňa minulý mesiac vyplatila 38,7 tisíca nezamestnaným. Oproti novembru minulého roka ide o nárast o 722 poberateľov dávky. Za celý vlaňajšok tak dávku poberalo priemerne mesačne 36,5 tisíca osôb.

Počet poberateľov tejto dávky prekročil plánovaný rozpočet Sociálnej poisťovne na rok 2019. Vlaňajší rozpočet Sociálnej poisťovne totiž počítal s tým, že dávku v nezamestnanosti dostane priemerne 33,2 tisíca ľudí. Rozpočet poisťovne na rok 2020 pritom ráta s tým, že v tomto roku bude nezamestnaneckú dávku dostávať v priemere 33,1 tisíca nezamestnaných.

Sociálna poisťovňa by mala zaviesť opatrenia, ktorými sa znížia výdavky na dávky nemocenského poistenia a na dávky v nezamestnanosti. Počíta s tým rozpočet verejnej správy na roky 2020 až 2022, ktorý v decembri minulého roka schválil parlament. “Predpokladá sa implementácia opatrení, ktoré minimalizujú negatívny vývoj výdavkov v oblasti nemocenského poistenia a poistenia v nezamestnanosti v poslednom období,” uviedlo ministerstvo financií.

Upozornilo na to, že s týmito opatreniami počíta aj rozpočet Sociálnej poisťovne na rok 2020. “V každom prípade je potrebné zefektívniť lekársku posudkovú činnosť a revízne činnosti, a to nielen, ale predovšetkým v oblasti nemocenského poistenia a poistenia v nezamestnanosti tak, aby vynakladanie prostriedkov na výplaty dávok z poistenia bolo čo najúčelnejšie,” uviedol pre agentúru SITA v októbri minulého roka tlačový odbor Ministerstva financií SR.

Dávku v nezamestnanosti vypláca Sociálna poisťovňa nezamestnanému najviac pol roka. Od začiatku roka 218 sa podmienky nároku na túto dávku zmiernili. Kým do konca roka 2017 bol pri práci na neurčitý čas nárok na nezamestnaneckú dávku podmienený najmenej dvomi rokmi poistenia v posledných troch rokoch, od začiatku roka 2018 sa podmienka dvojročného poistenia v nezamestnanosti už vzťahuje na obdobie posledných štyroch rokov pred zaradením do evidencie nezamestnaných. Takéto miernejšie pravidlá pritom už v roku 2017 platili pri nároku na dávku v nezamestnanosti, ak žiadateľ o dávku pracoval na určitý čas, alebo bol dobrovoľne poistený v nezamestnanosti.

Hlavným dôvodom zvyšujúceho sa počtu poberateľov dávky v nezamestnanosti je zjemnenie podmienok nároku na tieto dávky. Pre agentúru SITA to v novembri minulého roka uviedol štátny tajomník rezortu práce a sociálnych vecí Branislav Ondruš. “Nerastie počet nezamestnaných oproti minulým obdobiam, ale rastie počet tých, ktorí splnia nárok na dávku a môžu tak získať dávku v nezamestnanosti,” povedal.

Európska komisia podľa Ondruša dlhodobo kritizovala to, že na Slovensku sú príliš tvrdé podmienky na získanie nároku na nezamestnanecké dávky. “Zmiernenie podmienok bol krok správnym smerom, ale na druhej strane to má za následok to, že počet ľudí, ktorí majú nárok na túto podporu, je viac a aj sa viac čerpajú prostriedky z fondu poistenia v nezamestnanosti,” povedal.

— SITA

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...