Ukrajinský prezident odmietol rezignáciu premiéra

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (Zdroj: SITA)

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v piatok večer odmietol rezignáciu, ktorú mu predložil premiér Oleksij Hončaruk. Premiér sa pre rezignáciu rozhodol po tom, ako sa na verejnosti objavili nahrávky, na ktorých kritizuje prezidenta a hovorí o tom, že Zelenskyj podľa neho nevie vôbec nič o ekonomike a niekto by mu mal vysvetliť, ako funguje ukrajinská mena.

Zelenskyj na to večer reagoval s tým, že ide síce o “nešťastnú situáciu”, no chce dať ešte Hončarukovi šancu, a preto ho požiadal, aby zostal vo funkcii.

Podľa Volodymyra Fesenka, analytika z ukrajinského think-tanku Penta, je Zelenského rozhodnutie logické a z jeho pohľadu správne. Prijatím Hončarukovej rezignácie by sa totiž vytvorilo zdanie rozporov medzi predstaviteľmi vlády a prezidentom. Agentúra The Associated Press (AP) pripomína, že práve o to sa dlhodobo snaží ukrajinská proruská opozícia.

Hončaruk síce v piatok ponúkol svoju rezignáciu, no zároveň povedal, že nahrávka, ktorá unikla, nie je pravdivá, ale je “kompiláciou fragmentov z nahratých rokovaní vlády”. Za jej zverejnením sú podľa Hončaruka bližšie neidentifikované “vplyvné skupiny”.

— SITA

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Tesco sa sťahuje z čínskeho trhu

Tesco sa sťahuje z čínskeho trhu

Britský maloobchodný reťazec Tesco odchádza z Číny. Svoj 20-percentný podiel v spoločnom podniku Gain Land predáva čínskemu partnerovi China Resources Holdings za 275 mil. GBP. Spoločný podnik Tesco vytvoril v roku 2014, ako súčasť postupného utlmovania aktivít v..