Ukrajina má nového prezidenta: Komika s oligarchom v pozadí

Vladimír Zelenskij, prezident Ukrajiny (Zdroj: SITA)

Voľby prezidenta na Ukrajine vyhral v druhom kole Volodymyr Zelenskyj. Známy televízny moderátor, komik a scenárista porazil doterajšieho ukrajinského prezidenta Petra Porošenka, ktorý sa dostal k moci po prevrate na kyjevskom Majdane. Teraz však utrpel drvivú porážku od televízneho komika, ktorý síce nemal politické skúsenosti, ale za to mal podporu vplyvného ukrajinského miliardára.

Jedným z problémov, ktoré bude musieť novozvolený prezident riešiť je budúcnosť vzťahov medzi Ruskom a Ukrajinou. Neočakáva sa, že by sa ľady začali lámať s nástupom Zelenského do funkcie. Novozvolený ukrajinský prezident odsudzuje ruskú anexiu Krymu, ale na druhej strane priznáva, že Ukrajina o polostrov de facto prišla a on nemá záujem bojovať o toto územie. 

Návrat Krymu pod kontrolu Kyjeva bude podľa Zelenského možný len po výmene režimu v Rusku. Konflikt na východe Ukrajiny by chcel riešiť rokovaniami s Moskvou, pre ktorú bolo hlavné, aby voľby vyhral niekto iný ako Porošenko. 

Volodymyr Zelenskyj je toho názoru, že na území Ukrajiny by nemal byť obmedzovaný ruský jazyk, ale prezidenta Vladimira Putina označil za nepriateľa. 

Bandera ako hrdina

O Stepanovi Banderovi zas povedal, že „pre niektorých Ukrajincov je to hrdina“, čo je podľa neho „normálna a skvelá vec, keďže bol jedným z tých, ktorí chránili slobodu na Ukrajine“. 

Bandera, po ktorom sú u našich východných susedov pomenované ulice, mosty a námestia, bol počas druhej svetovej vojny vodcom skupiny takzvaných Banderovcov. Tá je obviňovaná z kolaborácie s nacistami, ktorí okupovali vtedajšie územia dnešnej Ukrajiny a údajne vyvraždila tisícky Židov a Poliakov. 

V Ľvove dnes stojí Banderova socha a mesto vyhlásilo rok 2019 za rok Stepana Banderu a aj v Kyjeve sa pravidelne konajú pochody ukrajinských ultranacionalistov oslavujúcich Banderu. 

Ukrajinskí a medzinárodní pozorovatelia po druhom kole volieb prezidenta konštatovali, že obvinenia z antisemitizmu, ktorým čelili predošlé ukrajinské administratívy už nebudú opodstatnené. Po zvolení 41-ročného Zelenského za hlavu štátu sa totiž Ukrajina stala po Izraeli druhou krajinou na svete, ktorá bude mať prezidenta aj premiéra židovského pôvodu. 

Zelenskyj podporuje voľnú distribúciu lekárskej marihuany, potraty aj legalizáciu prostitúcie a hazardu. 

Z televízie do prezidentského kresla

Zelenskyj je zakladateľ televíznej produkčnej spoločnosti Kvartal 95. Tá vytvorila na Ukrajine obľúbený seriál Služobník ľudu, v ktorom sám hral hlavnú úlohu ukrajinského prezidenta. Teraz si Zelenskyj túto rolu vyskúša takpovediac naostro na čele ukrajinského štátu. Seriál vysielala ukrajinská televízna stanica 1+1 uplynulé 4 roky. 

Komik, z ktorého sa stal prezident, si roky robil srandu z ukrajinských politických elít v televízii, ktorá je pod vplyvom jedného z najvplyvnejších oligarchov na Ukrajine – Ihora Kolomojského. Práve pre jeho podporu Zelenskému označili niektorí pozorovatelia ukrajinské prezidentské voľby za súboj oligarchov o moc.  

Volodymyr Zelenskyj nemal pred vstupom do prezidentskej kampane žiadne skúsenosti z vysokej politiky, ale napriek tomu sa mu podarilo dosiahnuť víťazstvo. Ešte pol roka pred tým ako vlani oznámil zámer kandidovať, bol v prieskumoch medzi ukrajinskými voličmi najžiadanejším možným kandidátom. 

Oligarchova bábka?

Raketový vzostup popularity však neprišiel len vďaka medzi Ukrajincami obľúbenému seriálu, v ktorom Zelenskyj hral prezidenta, ale najmä vďaka podpore zo strany miliardára Ihora Kolomojského. V jednej z predvolebných debát preto Porošenko označil Zelenského za „Kolomojského bábku“. 

Kolomojskyj je kontroverzný ukrajinský podnikateľ, ktorý v čase rozpadu Sovietskeho zväzu zarobil na prevážaní elektroniky z Moskvy na Ukrajinu a zo zisku si založil vlastný finančný dom – PrivatBank. Z tej sa časom stala najväčšia ukrajinská banka. 

Vďaka svojim kontaktom, vplyvu a bohatstvu „prežil“ Ihor Kolomojskyj v roku 2004 Oranžovú revolúciu a o desať rokov neskôr aj krvavý prevrat na Majdane. Stal sa z neho miliardár, ktorého majetok odhadol magazín Forbes v roku 2008 na 4,5 miliardy dolárov. 

Sponzor ukrajinských nacionalistov

Po revolúcii z roku 2014 a vypuknutí bojov na východe Ukrajiny v regióne Donbas platil Kolomojskyj vytvorenie dobrovoľníckych ozbrojených síl. Otvorene financoval vznik bataliónu Aidar a údajne takto podporoval aj ďalšie batalióny (Azov, Donbas, Dnepr 1, Dnepr 2), ktoré v Luhanskom a Doneckom regióne dodnes vedú boje proti pro-ruským separatistom. 

Kolomojskyj pred pár rokmi dokonca ponúkol odmenu 10 000 dolárov za každého zajatého „ruského sabotéra“, ktorý by na ukrajinskom území podporoval separatistov. 

Vďaky za to, že pomáhal Kyjevu v boji proti pro-ruským silám na východe Ukrajiny, sa však Kolomojskyj nedočkal. Po protestoch z roku 2014 sa z neho síce stal správca Dnepropetrovskej oblasti, ale z funkcie ho po roku odvolali a vláda to označila za snahu o odstraňovanie oligarchie. 

Problémy so zákonom

Už dva roky po revolúcii na Majdane, ktorá dostala do prezidentského kresla Petra Porošenka, obvinili ukrajinské úrady Kolomojského z toho, že PrivatBank, ktorej bol väčšinovým vlastníkom, vytunelovala pomocou finančného úradu 5,5 miliardy dolárov. Banka bola znárodnená a súdny spor sa ťahá dodnes. Kolomojskyj trvá na vyplatení svojho podielu. 

Týmto však miliardárove problémy nekončia. Ukrajinský Kyiv Post vydal v polovici apríla správu, že Kolomojského vyšetruje americká FBI pre podozrenie z prania špinavých peňazí. Denník dodáva, že by mohlo ísť o jeho investície v štáte Ohio. Federálny úrad pre vyšetrovanie túto informáciu nepotvrdil, ale ani nevyvrátil. 

Proti Porošenkovi

Miliardár, ktorý žije striedavo vo Švajčiarsku a Izraeli, tvrdí, že dosluhujúci prezident Petro Porošenko je „zodpovedný za vojnu, rozvrat a masovú migráciu Ukrajincov do zahraničia“. Kolomojskyj ho dokonca obvinil z toho, že zbytočne provokoval Kremeľ. 

Keď vlani vypukol konflikt s Ruskom v Kerčskom prielive, bol to podľa oligarchu práve vtedajší ukrajinský prezident, kto vyvolával napätie. „Porošenko vytvára nové konfliktné situácie, provokácie ako v Kerčskom prielive a potom rozpráva, že to urobili Rusi,“ vyhlásil Kolomojskyj. Dodal, že Rusi vtedy nič nespravili a samotní Kyjev vyprovokoval situáciu, ktorej výsledkom bolo zajatie vyše dvoch desiatok Ukrajincov. 

Kolomojskyj, ktorý je predsedom Ukrajinskej zjednotenej židovskej obce, sa s ukrajinskou vládou sporí o PrivatBank na súdoch v Kyjeve aj v Londýne. Voľby ukrajinského prezidenta však napriek všetkému podľa vlastných slov nevníma ako príležitosť pomstiť sa Porošenkovi. „Nejde o pomstu, ale o spravodlivosť,“ povedal pre BBC. Zo svojho bývalého bohatstva má Ihor Kolomojskyj už len zlomok, ale analytici aj tak odhadujú jeho súčasný majetok na jednu miliardu dolárov.

— Tím Denník S

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Poslanci v Durínsku sa dohodli na voľbe nového premiéra bez AfD

Poslanci v Durínsku sa dohodli na voľbe nového premiéra bez AfD

Poslanci v nemeckej spolkovej krajine Durínsko sa dohodli na voľbe nového krajinského premiéra bez podpory krajnej pravice. Poslanci z viacerých strán uviedli, že sa voľba predsedu krajinskej vlády uskutoční na budúci mesiac. V apríli 2021 sa budú konať..

Iránci si volia parlament

Iránci si volia parlament

V Iráne sa v piatok konajú parlamentné voľby, ktoré favorizujú konzervatívcov. O kreslo v 290-člennom parlamente sa uchádza..