Hygienici upozorňujú na kozmetiku obsahujúcu ortuť

Ilustračný obrázok (Zdroj: Pexels.com)

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR upozorňuje na výskyt nebezpečných kozmetických výrobkov v Európskej únii. Ide najmä o výrobky na bielenie pokožky obsahujúce ortuť, ktorá nesmie byť medzi zložkami kozmetických výrobkov.

Ako agentúru SITA informoval hlavný hygienik Ján Mikas, výrobky nahlásil do systému Rapex (rýchly výstražný systém pre nepotravinárske výrobky) kontrolný orgán v Nórsku. Podľa hygienika je možné, že uvedené výrobky sa vyskytujú aj v Slovenskej republike.

Európske značky

Z Francúzska pochádza výrobok Ultra moisturising body cream značky Fair & White z Francúzska od výrobcu Labo.Derma, výrobok Lightening Serum Anti-Ageing značky Nature Secrete od výrobcu El Paradis Cosmetic, výrobok Lait aha-2 značky Fair & Whiteod výrobcu Labo.Derma a výrobok Savon gomnant exfoliating soap značky Fair & White od výrobcu Labo.Derma. Z Európy pochádza aj výrobok Fade out cream značky O’Tentilka z Talianska.

Výrobky na bielenie pokožky, ktoré obsahujú ortuť, pochádzajú často aj z Pakistanu či Indie. Z Pakistanu sú to výrobky s názvom Beauty cream značky Golden Pearl, výrobok Face beauty cream značky V.I.P, výrobok Ubtan značky Seven herbal od výrobcu C.P.H.L. Z Indie pochádza výrobok Advanced multi vitamin značky Fair & Lovely od výrobcu Hindustar Unilever LTD a výrobok Natural fairness cream značky Fair One od výrobcu Shahnaz Ayurvedics.

Kortikosteroidy

Medzi výrobky na bielenie pokožky, ktoré obsahujú ortuť, zaradil kontrolný úrad v Nórsku aj výrobok Black Spot Corrector značky Carotone z Pobrežia Slonoviny od výrobcu N.P. Gandour, výrobok Knee &albow lightening cream značky Daggett & Ramsdell z USA od výrobcu Fisk Industries, výrobok Extra whitening cream with fruit extracts značka GC Golden Care neznámeho pôvodu od výrobcu White Secrets Cosmetics, výrobok Whitening cream značky New Face neznámeho pôvodu a výrobok Creme C.T.R. značky Diana z Libanonu od výrobcu Diana de Beaute S.A.L.

Výrobok s názvom Ligtening beauty cream, ktorý sa používa na bielenie pokožky značky Perfect White z Pobrežia Slonoviny od výrobcu Dream Cosmetics obsahuje kortikosteroid – betamethasone. Rovnako ako ortuť patrí na zoznam zakázaných látok v kozmetických výrobkoch.

Kožné alergie

Výrobok na bielenie pokožky Brightening moisturising solution značky Fair & Lovely z Indie od výrobcu Unilever India Exports limited obsahuje látku hydroquinone (0,02%), ktorá nesmie byť v kozmetických výrobkoch.

Hydrochinón je látka, ktorá je určená len na profesionálne použitie a môže sa požívať iba do výrobkov na nechtový dizajn,“ vysvetlil Mikas. Dodáva, že výrobok môže spôsobiť kožné alergie.

Je možné, že uvedené výrobky sa vyskytujú aj na Slovensku. Databáza výrobkov hlásených do systému Rapex je dostupná na webovej stránke Európskej komisie.

— SITA

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Zomrel najstarší muž na svete

Zomrel najstarší muž na svete

V Japonsku zomrel najstarší muž na svete Čitecu Watanabe. Dožil sa 112 rokov. Certifikát o tom, že je najstarším žijúcim mužom, mu odovzdali predstavitelia organizácie Guinnessove svetové rekordy, do roku 2000 známej ako Guinnessova kniha rekordov, 12. februára..