Smrtiaca Threema: Víťazi a porazení

Béla Bugár (Zdroj: SITA)

Kočnerova Threema sa zdá ako nevyčerpateľná studnica špiny. Tá sa vždy z čista-jasna zjaví a urobí rozruch. Zdá sa však, že tieto úniky sú účelové. Vždy totiž zasiahnu len koaličných politikov a ich hlavný motív je vždy ten istý. Prepájajú vládnu koalíciu s Marianom Kočnerom.

Tiež je na zamyslenie, že úniky zo spisov najväčšieho a najrozsiahlejšieho sprisahania v moderných dejinách Slovenska sa stali už akýmsi folklórom. A národ len s krvavými očami pozoruje ako novinári devalvujú zbytky právneho štátu, ktoré ešte nepošliapala arogantná vládna moc.  

Hranol, Kali, Béla a Kapitán

Denník N priniesol informácie, ktoré jasne ukazujú na Kočnerove známosti v Smere. Roberta Kaliňáka oslovuje Kali a Roberta Fica Hranol. Podnikateľ si tiež vymenil zopár správ aj na témy týkajúce sa stretnutí či vplyvu na oboch spomenutých.

Vo výsledku však Kaliňák nepomohol založiť Kočnerovu stranu Cieľ. O tom hovorí aj samotný Kočner, ktorý uzatvára „Kaliho“ osud s tým, že mu nikdy nič nevybavil. Z tejto perspektívy sa zdá, že podnikateľ síce bol pre exministra známa firma, no „Kali“ mu veľmi pomáhať nechcel.

Toto „kolo“ únikov sa pritom dotklo aj zvyšných predsedov koaličných strán – Mosta-Híd a SNS. Obaja podľa uniknutých informácii Kočnera poznali a dokonca sa s ním aj stretli. Kým Béla Bugár musel vysvetľovať, ako to bolo so stretnutím na Maledivách, tak Andrej Danko mal od Petra Tótha dostať poznámky písané Marianom Kočnerom. Bugár mal nakoniec raňajkovať s Kočnerom, ktorý mu vraj radil ako postupovať počas vládnej krízy.

Celkový obraz uniknutých informácií je taký, že koaliční politici sa radili s podnikateľom a jeho spolupracovníkmi o strategických veciach.

Kočnerovci a nekočnerovci?

Aj napriek emotívnosti témy, či brutálnosti obsahu správ podnikateľa so Zsuzsovou, by sme však nemali zabúdať, že doposiaľ nepoznáme celý obsah tejto komunikácie. Na verejnosť totiž unikajú len politicky zafarbené správy.

Tie sú postupne dávkované a prichádzajú aj v momente, kedy drogová kauza Michala Trubana ohrozila spanilú jazdu progresívcov.

Čo neznamená, že by autor článku súhlasil s Ficovou verziou o tom, že hlavným cieľom únikov je prekryť Trubanovu kauzu. Nie je. Kočnerove nechutné vtipy o „patrónovi novinárov s patrónom v sebe“ sú oproti Trubanovým drogovým prešľapom naozaj úplne inou kávou.

Každá ďalšia kompromitujúca informácia o Kočnerovi však tzv. novej opozícii príde mimoriadne vhod. A to nielen pre načasovanie. Intenzívne vzťahy s týmto bratislavským podnikateľom v minulosti udržiavali aj Richard Sulík a Boris Kollár. Fenomén Kočner teda progresívcov (a Kisku) odlišuje nielen od koalície, ale aj od ich opozičných konkurentov kolegov z parlamentných ľavíc.

Aj preto to bude práve koalícia PS/Spolu, kto bude mať z únikov najväčší osoh.

— Peter Števkov

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

PS/Spolu je ohrozením liberálnej demokracie. A nie je to vtip

PS/Spolu je ohrozením liberálnej demokracie. A nie je to vtip

KOMENTÁR Slovensko stojí na križovatke dejín, z ktorej môže vzísť ako súčasť novej vlády aj koalícia strán, ktorá popiera mnohé z ťažko vybojovaných slobôd – PS/Spolu. Hoci sa môže laickému pozorovateľovi javiť ako vrcholový produkt liberálnej demokracie, v skutočnosti pre ňu..