Miliardára odsúdili za pokus o pašovanie Picassovho diela

Ilustračný obrázok (Zdroj: SITA)

Španielskeho miliardára a zberateľa umenia odsúdili na 18 mesiacov väzenia za to, že sa pokúsil prepašovať do zahraničia obraz od Pabla Picassa a predať ho na aukcii. Jaime Botín okrem toho dostal pokutu 52,4 milióna eur a musel sa vzdať vlastníctva diela v prospech Španielska. Proti verdiktu sa môže odvolať.

Obraz s názvom Hlava mladej ženy, ktorý Španielsko považuje za národný poklad, má hodnotu zhruba 26 miliónov eur. Picasso ho namaľoval v roku 1906 počas svojho ružového obdobia. Dielo skonfiškovali španielske úrady z Botínovej jachty na Korzike v roku 2015. Podľa prokurátorov ho chcel predať na aukcii v Londýne.

Osemdesiattriročný Botín, ktorý je vnukom zakladateľa banky Santander, čelil obvineniam z pašovania umeleckého diela za to, že ho vzal z “národného územia bez povolenia”. Akékoľvek umelecké dielo, ktoré je staršie ako 100 rokov je v Španielsku považované za natoľko dôležité, aby bolo zaregistrované ako národný poklad. To znamená, že ich majitelia musia požiadať o povolenie na odvoz z krajiny, píše spravodajský portál BBC. Botín, ktorý obraz kúpil v roku 1977 v Londýne, však takéto povolenie nedostal.

Podľa BBC je nepravdepodobné, že Botín skončí za mrežami, keďže prvopáchatelia nenásilných trestných činov sa v Španielsku obyčajne vyhnú väzeniu, ak majú tresty nižšie ako dva roky.

Keďže je obraz majetkom štátu, dostalo ho do úschovy Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofía v Madride.

— SITA

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...