Globálna ekonomika vlani rástla najpomalšie za desaťročie

Ilustračný obrázok (Zdroj: Pixabay.com)

Globálna ekonomika vlani rástla najpomalším tempom za desaťročie a posilnila iba o 2,3 percenta, pričom ide o výsledok pretrvávajúcich obchodných sporov a spomalenia investícií. Konštatuje to správa OSN, ktorá zároveň prognózuje zrýchlenie globálneho hospodárskeho rastu na 2,5 percenta v tomto roku a 2,7 percenta v roku 2021.

OSN však upozornila, že opätovné zintenzívnenie obchodného napätia, finančné turbulencie a eskalácia geopolitického napätia by mohli zotavovanie narušiť a spomaliť rast globálnej ekonomiky v tomto roku len na 1,8 percenta.

OSN odhaduje, že rast americkej ekonomiky sa v tomto roku spomalí na úroveň iba 1,7 percenta a mierne sa zotaví v budúcom roku, a to na 1,8 percenta. Priemyselný sektor Európskej únie podľa správy OSN bude naďalej brzdiť globálna neistota, ale čiastočne to vykompenzuje stabilný rast súkromnej spotreby. To umožní mierne zrýchlenie rastu hrubého domáceho produktu EÚ z vlaňajšej úrovne 1,4 percenta na 1,6 percenta v tomto roku a 1,7 percenta v budúcom roku.

Rast čínskeho hospodárstva, ktorý sa v minulom roku spomalil na 6,1 percenta, sa podľa OSN opäť zmenší, a to na 6 percent v tomto roku a 5,9 percenta v roku 2021.

— SITA

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Trumpov spojenec Roger Stone dostal 40-mesačný trest

Trumpov spojenec Roger Stone dostal 40-mesačný trest

Dlhodobý poradca a spojenec amerického prezidenta Donalda Trumpa Roger Stone má ísť na 40 mesiacov do väzenia. Súd ho už v novembri uznal vinným v siedmich bodoch obžaloby z klamania Kongresu, obštrukcií a ovplyvňovania svedkov. Stone je v..