Tradičné modlitby v Teheráne povedie v čase krízy Chameneí

Ajatolláh Alí Chameneí (Zdroj: SITA)

Najvyšší vodca Iránu Ajatolláh Alí Chameneí povedie piatkové modlitby v Teheráne. Stane sa tak prvý raz od roku 2012, v čase, keď islamská republika zápasí s dôsledkami zabitia svojho vysokopostaveného generála pri americkom nálete a hnevom obyvateľov po nešťastnom zostrelení civilného lietadla.

Ajatolláh Chameneí vládne krajine tvrdou rukou od roku 1989 a má konečné slovo vo všetkých kľúčových rozhodnutiach. Osemdesiatročný líder verejne plakal na pohrebe generála Kásema Solejmáního a prisľúbil “tvrdú odplatu” Spojeným štátom.

Tá prišla 8. januára v podobe útokov na iracké základne s americkou posádkou, nik však neutrpel vážne zranenia. V očakávaní americkej odvety, ktorá sa nekonala, zostrelili iránske Revolučné gardy civilné ukrajinské lietadlo. Zahynulo všetkých 176 ľudí na palube, medzi nimi desiatky Iráncov. Následné protivládne protesty režim potláčal ostrou paľbou a slzotvorným plynom.

Chameneí naposledy viedol piatkové modlitby vo februári 2012, keď nazval Izrael “rakovinovým nádorom” a prisľúbil podporu každému, kto sa postaví voči židovskému štátu.

— SITA

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Trumpov spojenec Roger Stone dostal 40-mesačný trest

Trumpov spojenec Roger Stone dostal 40-mesačný trest

Dlhodobý poradca a spojenec amerického prezidenta Donalda Trumpa Roger Stone má ísť na 40 mesiacov do väzenia. Súd ho už v novembri uznal vinným v siedmich bodoch obžaloby z klamania Kongresu, obštrukcií a ovplyvňovania svedkov. Stone je v..