Ukrajinský premiér rezignoval na svoju funkciu

Oleksij Hončaruk (Zdroj: SITA)

Ukrajinský premiér Oleksij Hončaruk podal demisiu. Stalo sa tak pár dní po tom, čo sa na verejnosť dostala nahrávka, v ktorej hovorí, že prezident Volodymyr Zelenskyj nevie nič o ekonomike. Hončaruk v piatok na sociálnej sieti Facebook oznámil, že svoju rezignáciu už predložil Zelenskému.

Ujal som sa tejto funkcie, aby som realizoval prezidentov program. Je pre mňa príkladom transparentnosti a slušnosti,” napísal Hončaruk. Svoje rozhodnutie odôvodnil tým, že chce “rozohnať všetky pochybnosti” o jeho rešpekte a dôvere k prezidentovi.

Inkriminovaná nahrávka, na ktorej sa zdá, že Hončaruk kritizuje Zelenského vedomosti o ekonomike, sa dostala na verejnosť začiatkom týždňa. Hončaruk trvá na tom, že nie je pravdivá. Vyjadril sa o nej, že je kompiláciou “fragmentov z nahratých vládnych stretnutí“, a z jej zverejnenia obvinil bližšie neidentifikované “vplyvné skupiny“.

Vo štvrtok poslanci z opozičnej strany Opozičná platforma – Za život požadovali Hončarukovu rezignáciu, pričom tvrdili, že on a jeho kabinet diskreditujú ukrajinského prezidenta a zhoršujú hospodársku krízu v krajine. Členovia vládnucej strany Sluha ľudu trvali na tom, že na jeho odstúpenie neexistuje dôvod.

O prijatí Hončarukovej demisie musí ešte hlasovať parlament.

— SITA

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...