Čínska ekonomika vlani posilnila o 6,1 %, rast bol najslabší od roku 1990

Ilustračný obrázok (Zdroj: SITA)

Čínska ekonomika vlani rástla najpomalším tempom za takmer 30 rokov. Ako informoval v piatok štatistický úrad krajiny, hrubý domáci produkt (HDP) sa zväčšil o 6,1 %. To predstavuje najnižšiu hodnotu od roku 1990. V roku 2018 druhá najväčšia svetová ekonomika posilnila o 6,6 %.

Na výkon hospodárstva vlani negatívne vplýval utlmený domáci dopyt. Brzdou bol aj takmer dva roky trvajúci obchodný spor s USA. K zmierneniu napätia aktuálne prispela čiastková obchodná dohoda, ktorú podpísali Peking a Washington v stredu. Jej súčasťou je zmiernenie ciel, zvýšenie nákupov amerických farmárskych produktov čínskou stranou a zmeny pravidiel v oblasti ochrany duševného vlastníctva.

Podpisom tzv. prvej fázy obchodnej dohody sa otvára priestor k ďalším rokovaniam. Ich výsledkom by mohla byť komplexná zmluva upravujúca obchodné vzťahy dvoch najväčších svetových ekonomík.

— SITA

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...