V Trnave raketovo narástli dane z nehnuteľností. Primátor pritom poberá maximálny plat a poslanci o jeho znižovaní nechcú ani počuť

Peter Bročka, primátor Trnavy (Zdroj: SITA)

Trnava sa stala jedným z najdrahších slovenských miest na bývanie. Poslanci tamojšieho mestského zastupiteľstva ešte v decembri schválili zvýšenie dane z nehnuteľností. Trnavčania tak tento rok za svoje byty a domy zaplatia takmer trojnásobne väčšiu daň ako po minulé roky, zatiaľ čo trnavský primátor poberá maximálny možný plat.

Trnavskí mestskí poslanci schválili na decembrovom hlasovaní zvýšenie dane za domy a byty z predošlých 35 centov na 1 euro za meter štvorcový. Vzrástli aj dane za podnikateľské priestory, a to z 3,50 eura na celých 5 eur za meter štvorcový. Proti tomuto kroku vznikla v Trnave petícia.

S autorkou petície proti nárastu daní z nehnuteľností v Trnave, Milenou Bobekovou, ktorá je rodená Trnavčanka, spravil rozhovor portál MyTrnava. Podľa Bobekovej nie sú schválené sadzby odôvodnené ani odborne vysvetlené. Autorka petície navrhuje zvýšenie dane za domy a byty na 50 centov za meter štvorcový a v prípade podnikateľských priestorov na 4 eurá za meter štvorcový.

Maximálny plat primátora

Zaujímavé je, že razantné zvýšenie dane z nehnuteľností takmer o trojnásobok schválili trnavskí mestskí poslanci na zasadnutí, počas ktorého odmietli zníženie platu primátora Petra Bročku.

Bročka poberá od nástupu do funkcie maximálnu možnú mzdu a vlani podľa dát zverejnených trnavskou radnicou zarobil za celý rok 68 405 eur v hrubom, čo je približne 5 700 eur hrubého mesačne. Jeho čistý príjem sa v roku 2019 vyšplhal na 46-tisíc eur. Bročku znova zvolili trnavským primátorom v roku 2018. Kandidoval ako nezávislý.

Trnavský mestský poslanec Marián Galbavý v reakcii na zvýšenie dane z nehnuteľnosti navrhol zníženie platu primátora na základnú úroveň, čo je približne 3 600 eur mesačne. O tomto návrhu však poslanci odmietli hlasovať. Tento rok by mal Bročkov plat v kresle primátora narásť na vyše 6-tisíc eur mesačne.

Portál Webnoviny upozorňuje, že poslanci trnavského mestského zastupiteľstva mali za minulý rok odmeny vo výške približne 3 500 eur, zatiaľ čo ich predchodcovia v minulom volebnom období dostali napríklad v roku 2017 odmeny vo výške 6 000 eur ročne.

— TOP

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...