Štátne vlajočky musia zo stolov zmiznúť, rozhodol šéf europarlamentu

Nigel Farage (Zdroj: SITA)

Štátne vlajočky na zasadnutiach Európskeho parlamentu sú nateraz minulosťou. Rozhodol tak sám predseda inštitúcie David Sassoli z Talianska. Hoci táto zmena nie každého vyrušuje, pronárodní a konzervatívnejší poslanci ju kritizujú. O vytváraní zbytočného konfliktu vraví napríklad aj náš europoslanec Miroslav Číž.

Sassoli sa pri svojom rozhodnutí opieral už o skôr zavedené pravidlá o rokovacom poriadku, ktoré zakazujú zobrazovanie „bannerov“, medzi ktoré možno v širšom chápaní zaradiť aj národné symboly na rokovacích stoloch.

De facto tak neprišiel s legislatívnou novinkou, ale vynútil si prísnejšie dodržiavanie platných zákazov. Prinútiť ho k tomu malo podľa českej liberálnej europoslankyne Dity Charanzovej stupňujúce sa správanie probrexitového tábora a krajnej pravice. Problém v tom nevidí ani jej kolega z českej KDU-ČSL, ktorý má vraj rád pri práci „čistý stôl“ a považuje celú kauzu za „malichernosť“.

V reakcii na tento kontroverzný krok britský euroskeptik Nigel Farage na Twitter napísal: „Vďakabohu, že odchádzame,“ čím narážal na blížiaci sa termín odchodu jeho krajiny z európskej 28-čky. Odmietavo sa vyjadril aj europoslanec Jan Zahradil, podľa ktorého ide o „stupiditu“ a budú proti nej protestovať.

Denník S vo veci oslovil aj slovenského zástupcu v Štrasburgu a Bruseli. „Ja si myslím, že v danom prípade nebolo nutné ísť do konfliktu, ale na druhej strane ťažko možno úplne povedať, že nemá pravdu,“ povedal Miroslav Číž zo Smeru. Vlajočky podľa neho samé o sebe škodiť nemôžu. „Áno, dali to pozberať a niekde uložiť,“ dodal.

Portál iDnes.cz na túto tému usporiadal aj anketu a pýtal sa čitateľov, či je správne, že europoslanci nesmú mať na stole vlajočku svojho štátu. Kým na stranu národovcov sa pridalo v čase písania článku takmer 7-tisíc hlasujúcich, so Sassoliho rozhodnutím súhlasila ani nie tisícka.

— Tomáš Dugovič

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Trumpov spojenec Roger Stone dostal 40-mesačný trest

Trumpov spojenec Roger Stone dostal 40-mesačný trest

Dlhodobý poradca a spojenec amerického prezidenta Donalda Trumpa Roger Stone má ísť na 40 mesiacov do väzenia. Súd ho už v novembri uznal vinným v siedmich bodoch obžaloby z klamania Kongresu, obštrukcií a ovplyvňovania svedkov. Stone je v..