Kto z opozície chce ísť do vlády s Pellegrinim? Matovič konečne prezradil, kto to vraj navrhoval

Peter Pellegrini (Zdroj. SITA)

Zadržanie bývalého najvyššieho muža prokuratúry prišlo neskoro. Medzitým totiž mohol po sebe zahladiť stopy, ktoré by usvedčovali z kriminálnej činnosti aj iných držiteľov moci. Rozdávanie ministerských kresiel v prípade Kisku a opozície pred voľbami je politika „našich ľudí“. Kotleba je iba následok toho, že voliči vidia, že štát nefunguje. Aj toto a mnoho ďalšieho dnes zaznelo v diskusnom programe z úst Igora Matoviča.

Do 29. februára zostáva len niečo vyše šiestich týždňov a to predznamenáva aj zvýšenú frekvenciu predvolebných diskusii. Medzi platformy, na ktorých sa tak bude diať, patrí aj relácia Ide o Pravdu z dielne rovnomenného denníka Pravda. V ostatnej časti tejto relácie sa objavil šéf Obyčajných ľudí a pri prezentovaní svojich postojov k niekoľkým kľúčovým domácim témam siahol po tradične tvrdšom nediplomatickom slovníku.

V úvode jeho dialógu s prítomnou moderátorkou prišla reč na čerstvú udalosť dnešného rána, ktorou je zadržanie bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku zo strany NAKA.

Matovič tento krok a priori chváli, no pozastavoval sa nad tým, že k nemu došlo až po 3 mesiacoch od zverejnenia nahrávky s Marianom Kočnerom, ktorá Trnku definitívne zdiskreditovala.

Podľa politika tento časový odstup zvolili kompetentní z toho dôvodu, aby mohol Trnka po sebe zahladiť dôkazy a aby si vládna koalícia pred voľbami zlepšila imidž. „Vyhovovalo by mnohým politikom, kedy sa upratal sám“ dodáva politik s odkazom na jeho údajne labilnú povahu, ťažký alkoholizmus a skutočnosť, že má mať doma trezor s množstvom dôkazov s potenciálom skomplikovať život viacerým vplyvným osobnostiam.

Delenie medveďa, ktorý ešte behá po lese

Druhá téma súvisela s ambíciami (novej) opozície porciovať si jednotlivé rezorty ešte pred voľbami a špeciálne sa hovorilo o Andrejovi Kiskovi, ktorý nedávno prejavil záujem o ministerstvo vnútra aj za predpokladu, že budú jeho kauzy stále aktuálne.

„Teraz hovorí, že o to viac, keď je obvinený, budú chcieť mať ministra vnútra, tak hovorím, že v žiadnom prípade. Neblbnime. Veď to je presne politika našich ľudí…,“ rozčuľuje sa na exprezidenta Matovič a vraví, že pri opozícii nebude ticho, keď tento pofidérny systém kritizuje celú dekádu.

Na rovnakom mieste tiež konštatuje, že rezort vnútra aj mnohí ľudia v uliciach prisudzujú práve jemu, nakoľko má na to vhodnú kandidátku a politickú minulosť. „Mafiáni budú rýchlo utekať,“ vraví líder OĽaNO o tom, čo sa v tomto prípade stane.

„Pre mňa je jedno, či je zlodej červený, zelený, či to je Fico alebo Kiska… Ja jednoducho nenávidím, keď politik okráda svojich vlastných voličov,“ necháva sa počuť Matovič.

V opozícii vedia, že ich kryť nebudem

Ťažké srdce na Andreja Kisku mal aj v súvislosti s novoročným obedom, ktorého sa na rozdiel od ostatných opozičných predákov nezúčastnil. Kým totiž exprezident hovorí, že mu poslal dve správy s pozvaním na toto stretnutie, Matovič kontruje, že aj keď mu síce odpísal neskôr, Kiska ho odbil s tým, že je to pasé, hoci sa obed aj tak uskutočnil.

Líder Obyčajných ľudí to politicky číta tak, že najradšej by vo zvyšku opozície boli, keby OĽaNO s nimi nemuselo byť vo vláde. „Ja hovorím, pôjdem po každom ako po údenom“ nekompromisne odkazuje. „Oni vedia, že by som ich nekryl a preto som nepohodlný,“ dodáva.

Ako nerozumné mu tiež prišlo ignorovanie Borisa Kollára a vylučovanie jeho strany Sme rodina zo spolupráce, respektíve postoj, že by ho oslovili iba vtedy, keď ho budú naozaj potrebovať.

„Robiť z neho pomaly v priamom prenose prašivého psa pred ostatnými a predtým s ním sedieť za jedným stolom a chichi chacha chocho, tak to mi jednoducho nepríde úprimné a tak falošné a arogantné proti Borisovi Kollárovi.“ Od Kisku by vraj voči Kollárovi očakával rozumnejšie správanie a vraví, že on sám s ním má dobré skúsenosti a vie držať slovo.

Ukradnúť mi Remišovú bolo trápne

V súvislosti s prezidentovou súčasnou stranou prišla reč aj na niekoľkokrát riešené prestúpenie niekdajšej Matovičovej pravej ruky Veroniky Remišovej. „Mne to príde také malomestské, že prídem a nepostavím sa na vlastné nohy, ale ukradnem jednu nohu susedovi a tvárim sa, že je to moja noha. Toto je také trápne z jeho strany,“ svojsky vysvetľuje Matovič a dodáva, že v hnutí na Remišovej dlho pracovali, posúvali ju vpred či chystali jej podklady a zrazu je preč. Nezazlieva to však jej, ale Kiskovi.

Azda najviac šokujúci moment vystúpenia ale nastal k jeho záveru. Týkal sa situácie z konca vlaňajšieho novembra, kedy Matovič na Facebooku napísal, že počas rokovaní o vzniku tzv. opozičného Bloku zmeny odpočul vyjadrenia, ktoré ho nanajvýš zarazili.

Vraj vtedy z úst nemenovaného predstaviteľa novej opozície zazneli slová: „Po nich to dáme aj spolu s Pellem,“ ktoré mali znamenať predstavu o zložení novej vlády po pravdepodobných predčasných parlamentných voľbách. V skratke sa počítalo s tým, že Smer sa rozpadne a jeho nová obrodená verzia na čele so súčasným premiérom bude prijateľným koaličným partnerom.

Matovič však vtedy nekonkretizoval, kto presne o týchto scenároch hovoril. Dnes však prezradil významnú indíciu a to skutočnosť, že malo ísť o člena strany Za ľudí. „Určite to budú zapierať a potom poviem, ktorý to bol,“ vraví politik po tom, ako sa ho moderátorka spýtala na meno tajomného „hriešnika“.

S prosbou o vyjadrenia na závažné obvinenie Denník S oslovil spomínanú prvú podpredsedníčku strany Za ľudí Veroniku Remišovú. Tá nám odpovedala, že „celé vedenie a stovky členov strany Za ľudí sú jednotní v odmietaní vlády so Smerom,” a vraj robia všetko pre to, aby v krajine vznikla vláda, ktorá bude riešiť problémy, ktoré občanov Slovenska trápia.

„Vyvolávanie nejakých umelých sporov všetkých iba zbytočne odvádza od tohto cieľa,” dodáva Remišová k slovám svojho bývalého straníckeho šéfa. Opakuje, že Smer a ostatné korupčné a neschopné strany kategoricky odmietajú.

Vo finálnej časti relácie prišla s Igorom Matovičom reč aj na ĽSNS. „Myslia si, že naženú najviac nerozhodnutých voličov opozícii tým, že budú chodiť na mítingy Kotlebu a tam teda nejako proti nim bojovať. Ale Kotleba je následok. Príčina je, že tí voliči Kotlebu vidia, že štát nefunguje,“ hovorí Matovič o opozičných akciách, ktorými sa v poslednej dobe najviac zviditeľňujú Alojz Hlina a progresívci.

— Tomáš Dugovič

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...