Putin chce posilniť právomoci ruského parlamentu a vlády

Vladimir Putin (vpravo) a Dmitry Medvedev (vľavo)

Ruský prezident Vladimir Putin navrhol v stredu zmenu ústavy s cieľom posilniť právomoci parlamentu a vlády. Tento krok by mohol naznačovať jeho úmysel ujať sa vysokej politickej funkcie po tom, čo sa skončí jeho prezidentský mandát. Putin v každoročnom prejave navrhol zmeniť ústavu tak, aby mohli poslanci menovať premiéra a členov kabinetu. Tieto právomoci má v súčasnosti prezident.

Posilním rolu parlamentu a parlamentných strán, právomoci a nezávislosť premiéra a všetkých členov kabinetu,” uviedol Putin.

Zároveň však povedal, že Rusko by neostalo stabilné, ak by zaviedli parlamentný systém vlády. Prezident si má preto ponechať právo odvolávať premiéra a ministrov, menovať vysokých vojenských a bezpečnostných predstaviteľov a veliť armáde a bezpečnostným zložkám. Zdôraznil tiež, že ústavné zmeny musia ľudia schváliť v referende.

Putinov súčasný mandát vyprší v roku 2024 a ruské politické elity už silno špekulujú, aké sú jeho plány do budúcnosti.

— SITA

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...