V Rusku padla vláda

Moskva, Ilustračný obrázok (Zdroj: Pixabay.com)

Ruský premiér Dmitrij Medvedev v stredu odovzdal svoju rezignáciu do rúk prezidenta Vladimira Putina. Zároveň oznámil odstúpenie celej vlády. Má ísť o reakciu na Putinove návrhy na zmenu ústavy, ktoré by garantovali väčšiu moc parlamentu aj vláde.

Ruský premiér Dmitrij Medvedev podal v stredu demisiu prezidentovi krajiny Vladimírovi Putinovi. Informovala o tom aj ruská agentúra TASS. S Medvedevom podala demisiu aj celá ruská vláda.

Putinom predstavené návrhy podľa Medvedeva budú znamenať okrem iného “výrazné zmeny v deľbe moci medzi výkonnú, legislatívnu a súdnu”. “V tomto kontexte vláda vo svojej súčasnej podobe odstupuje,” vyhlásil Medvedev.

Premiér svoje rozhodnutie oznámil v ruskej štátnej televízii. Prezident Putin poďakoval členom vlády za ich služby, no dodal, že nie všetko fungovalo.

Podľa tlačovej agentúry The Associated Press (AP) si Putin zrejme chystá pôdu pre svoje budúce pôsobenie na čele ruskej vlády, pretože v roku 2024 už, ak sa dovtedy nezmenia pravidlá, nebude môcť opäť kandidovať za prezidenta. Práve posilnenie úlohy vlády je hlavnou súčasťou reformy navrhnutej Putinom.

Zmena ústavy

Rezignácia kabinetu prichádza po tom, ako Putin oznámil vo svojom každoročnom prejave návrhy zmien ústavy. Tie by posilnili právomoci parlamentu a vlády.

Po novom by tak poslanci menovali premiéra krajiny, ako aj členov vládneho kabinetu.

— JOR, SITA

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...