Premiér Kanady kritizuje USA. Keby nebola eskalácia, tí ľudia mohli žiť, hovorí o zostrelenom lietadle

Justin Trudeau (Zdroj: SITA)

V televíznom rozhovore kanadský premiér Justin Trudeau povedal, že ich občania z lietadla, ktoré zostrelil Irán, by boli stále nažive, keby nedošlo k eskalácii napätia v regióne. Tým pravdepodobne nepriamo viní aj Američanov, ktorí pár dní predtým zabili pri útoku iránskeho generála Kásema Solejmáního.

Kanadský premiér Justin Trudeau vystúpil v pondelok v kanadskej televízii Canada’s Global News TV. Jedna z otázok moderátora znela, či považuje kanadské obete zo zostreleného lietadla za „vedľajšie škody“ konfliktu USA a Iránu.

„Myslím si, že keby neboli žiadne pnutia, keby nebola nedávno v regióne eskalácia, títo Kanaďania by boli teraz doma so svojimi rodinami,“ odpovedal premiér. Dodal, že civilné obete sú bohužiaľ niečo, čo sa stáva počas konfliktov a vojen.

Toto nešťastie Trudeau považuje za pripomienku, aby všetci pracovali na de-eskalácii situácie a pohli sa dopredu. Premiér tiež kritizoval USA, pretože Washington neinformoval Kanadu o útoku, aj keď sa v rámci regiónu nachádzali Kanaďania.

Vyhýbal sa priamej odpovedi

„USA robia svoje rozhodnutia. My sa snažíme pracovať ako medzinárodná komunita ohľadom veľkých otázok, ale niekedy krajiny konajú bez toho, aby informovali svojich spojencov,“ povedal.

Trudeau priamo USA nekritizuje, avšak nikdy nevylúčil aspoň čiastočnú zodpovednosť Američanov za zostrelenie lietadla. Napríklad minulý štvrtok došli americké a kanadské bezpečnostné agentúry k záveru, že Irán klame o údajných technických problémoch lietadla.

Skutočne, predstavitelia Iránu sa neskôr priznali, že lietadlo omylom zostrelili ich vojenské zložky. Mali si ho spliesť s „nepriateľským cieľom“.

Reportéri sa vtedy premiéra pýtali, či osobne viní USA z pádu lietadla, na čo on odpovedal vyhýbavo. „Je to jedna z otázok, nad ktorou budú ľudia premýšľať,“ odpovedal Trudeau na otázku ohľadom viny USA.    

— JOR

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

USA odložili stretnutie lídrov krajín juhovýchodnej Ázie

USA odložili stretnutie lídrov krajín juhovýchodnej Ázie

Spojené štáty odložili stretnutie lídrov krajín juhovýchodnej Ázie, ktoré sa malo uskutočniť v polovici marca v Las Vegas. Dôvodom je šírenie nového koronavírusu, informoval v piatok zástupca Trumpovej administratívy. Americký prezident Donald Trump pozval zástupcov 10-členného Združenia národov..