Líder britských euroskeptikov Nigel Farage je späť v plnej zbroji. Ďalšie voľby môže vyhrať

Niger Farage (Zdroj: SITA)

Najznámejší britský euroskeptik Nigel Farage, strojca brexitu, sa chystá dokončiť svoje najdôležitejšie životné dielo. Vytlačiť Spojené kráľovstvo z Európskej únie a definitívne za ním zabuchnúť dvere.

Za týmto účelom sa pripojil ku Strane Brexitu, ktorej základy ešte na začiatku roka 2019 položila bývalá hovorkyňa UKIP, Catherine Blaicklock. Po spustení masívnej kampane do blížiacich sa eurovolieb, ktoré sa napokon kvôli odkladu brexitu pravdepodobne uskutočnia, jej preferencie raketovo stúpli.

Najsilnejšia strana?

Z posledného prieskumu agentúry YouGov vyplýva, že vo voľbách do Európskeho parlamentu by jej odovzdalo hlas až 27% opýtaných, čo ju stavia na čelo rebríčka. Druhú priečku by obsadili labouristi s 22% a tretia by sa ušla konzervatívcom s podporou iba 15%.

Farage však v počiatočných týždňoch návratu necíti len abstraktnú podporu. Počas prvých 10 dní Strana Brexitu vyzbierala približne 1 milión eur a o miesto na jej kandidátke sa bijú stovky ľudí. Farage na margo toho povedal, že za „25 rokov v britskej politike nič také nevidel“.

„Musíme zachrániť našu demokraciu, musíme ukázať, že ľudia v tejto krajine majú stále slovo v tom, ako sme vedení“, povedala Annunziata Rees-Mogg, členka Farageovej strany a sestra populárneho konzervatívneho politika Jacoba Rees-Mogga, ktorá zďaleka nie je jedinou známou tvárou, ktorá sa k strane Brexitu pripojila.

Tento citát možno vnímať ako esenciu Farageovho návratu. V patovej situácii, kedy zlyhal systém dvoch tradičných politických strán a nedokázal ani po rokoch reflektovať v referende demokraticky vyjadrenú vôľu britského ľudu sa dalo predpokladať, že sa do súboja zapojí aj niekto tretí.

Eurofederalista: Zachrániť nás môže jedine Farage

A pozícia toho, kto bude preklápať misky váh, sa hodí práve Nigelovi Farageovi. Nekonečným kolotočom protestov, rokovaní, návrhov dohôd či parciálnych úspechov striedaných veľkými neúspechmi a dokonca aj koketovaním s absolútnym zvrátením brexitu, nie sú unavení len občania, ale aj samotní politici.

Dokonca do takej miery, že akúsi „spasiteľskú“ pozíciu mu priznávajú aj jeho najväčší rivali v europarlamente. Šéf liberálnej frakcie a presvedčený eurofederalista Guy Verhofstadt v obavách zo zmätku v Bruseli priznal nasledovné: „Nikdy som si nemyslel, že niečo také v živote poviem (…) ale zrejme jediná vec, ktorá nás môže zachrániť, je Nigel Farage.“

Hoci je britská politika aktuálne menej predvídateľná ako tamojšie počasie a nikto si netrúfa povedať, čím sa kapitola okolo brexitu nakoniec uzavrie, už dnes možno bez patetického nánosu napísať, že dejiny si v tejto súvislosti budú najviac pamätať práve Faragea.

— Tím Denník S

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Nepokoje v Novom Dillí už majú 20 mŕtvych

Nepokoje v Novom Dillí už majú 20 mŕtvych

Strety medzi hinduistami a moslimami v indickom Novom Dillí si vyžiadali už 20 mŕtvych. Náboženské nepokoje vypukli v nedeľu počas protestov proti novému kontroverznému zákonu o občianstve a do indického hlavného mesta priniesli najhoršie násilnosti za niekoľko desaťročí...

Koronavírus je už u susedov

Koronavírus je už u susedov

Prvé prípady nákazy novým koronavírusom v utorok potvrdili aj Rakúsko a Chorvátsko. Rakúska verejnoprávna televízia ORF..