Z cely bolo počuť krik a vreskot. Dozorcovia sfalšovali záznamy. Epsteinova samovražda sa zamotáva

Jeffrey Epstein v roku 2008 (Zdroj: SITA)

Prípad Jeffreyho Epsteina sa stále viac zamotáva. Finančník napojený na významné osobnosti americkej politickej a mediálnej elity bol obvinený z organizovania prostitúcie maloletých dievčat. Verejnosť dúfala, že v procese s Epsteinom sa podarí vypátrať aj jeho spolupáchateľov. Pred niekoľkými dňami však v newyorskej väznici našli Epsteina obeseného. Podľa najnovších zistení mali svedkovia počuť škrekot a vreskot z jeho cely predtým, než sa údajne sám zabil.

Podľa najnovších informácií, ktoré priniesla stanica CBS News, dostáva oficiálna verzia o samovražde finančníka ďalšie trhliny. Jeden zo zdrojov blízko prípadu mal stanici prezradiť, že počul krik a vreskot z cely v to ráno, kedy sa mal Epstein obesiť. 

Do vyšetrovania podivných udalostí vo väznici, v ktorej obvineného držali, sa zapojil aj americký kongres.

Zanedbané mali byť pritom viaceré procedúry. Strážcovia ho mali kontrolovať každých 30 minút. To sa však nestalo, lebo zaspali. Následne ešte sfalšovali záznamy, aby sa na ich chyby neprišlo.

Epsteinova smrť je o to podozrivejšia, že o samovraždu sa finančník údajne pokúsil už tri týždne pred smrťou. 23. júla ho dozorcovia našli odpadnutého v jeho cele a na krku mal stopy násilia. Správa väzenia vyhodnotila zranenia ako možný pokus o samovraždu a Epstein bol umiestnený do špeciálnej cely, kde ho 24 hodín denne strážili dozorcovia. Finančník však zostal pod špeciálnym dohľadom iba pár dní.

Generálny prokurátor William Barr sa nechal počuť, že Epsteinova smrť „vyvoláva seriózne otázky“. Vyhlásil, že okolo týchto podivných okolností bolo začaté vyšetrovanie.

„Som šokovaný a popravde nahnevaný zo zistenia, že MCC nedokázalo dostatočne zabezpečiť väzňa,“ dodáva Barr.

Kam až siaha pedofilná chobotnica

Polícia v pondelok prečesala Epsteinov súkromný ostrov, ktorý sa nachádza v súostroví Panenské ostrovy. Na tomto mieste sa mali odohrávať orgie, obchodovanie s deťmi a ďalšie ohavnosti.

Po finančníkovej smrti sa však teraz pozornosť presúva na jeho potenciálnych spolupracovníkov a kumpánov. Medzi tých má patriť napríklad Ghislaine Maxwellová, finančníkova dlhodobá partnerka. Maxwellová pre Epsteina údajne získavala maloleté dievčatá na sex. Obvinenia popiera.

Blízke vzťahy s Epsteinom mali aj Bill Clinton, Donald Trump, princ Andrew a viaceré hviezdy Hollywoodu.  

Sám Jeffrey Epstein bol pritom obvinený z nútenia maloletej osoby k prostitúcii už v roku 2008. Odsedel si vtedy 13 mesiacov vo väzení na Floride. Podľa rozhovoru s bývalou zamestnankyňou sa k nemu v zariadení správali ako k celebrite.

— Juraj Orolín

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...