Ak budem stále obvinený, ministerstvo vnútra budeme chcieť ešte viac, priznáva Kiska. Neklamme si o opozícii, hovorí Matovič

Andrej Kiska (Zdroj: SITA)

Parlamentné voľby nás na Slovensku čakajú o necelé dva mesiace a napriek tomu, že nie je vôbec jasné, ako bude vyzerať finálne zloženie Národnej rady SR, tak už teraz prebieha čulá debata opozičných politikov o tom, kto obsadí jeden z kľúčových rezortov – ministerstvo vnútra. O silový post majú záujem viaceré predstavitelia súčasnej opozície.

Vládu so Smerom vylúčili všetky opozičné strany, a ak by sa im po voľbách podarilo vytvoriť vládu širokej koalície, tak by viaceré chceli ovládať práve ministerstvo vnútra. O tento silový rezort prejavila záujem aj strana exprezidenta Andreja Kisku Za ľudí. Kiska ale vraj ministrom vnútra byť nechce.

Bývalý prezident v diskusii opozičných politikov organizovanej Denníkom N uviedol, že ak by bol v čase vytvárania vlády stále obvinený v daňovej afére, tak jeho strana bude mať „ešte väčší záujem“ získať rezort vnútra. V prípade vzniku vlády zo súčasnej opozície by kiskovci do vedenia ministerstva vnútra nominovali Veroniku Remišovú, ktorá do strany Za ľudí odišla z hnutia OĽaNO.

Ešte v decembri Kiska pritom uviedol, že v prípade, ak by bol obvinený z daňového podvodu, tak by o rezort vnútra nemal záujem. V debate s opozičnými kolegami teraz povedal, že vtedy asi zle pochopil otázku.

Kollár ministrom vnútra?

O ministerstvo vnútra však prejavili pred voľbami záujem aj kresťanskí demokrati z KDH pod vedením Alojza Hlinu. Kontrolu zvažujú v rezorte prevziať aj predstavitelia hnutia Sme rodina, bez ktorých by podľa súčasných prieskumov väčšinová vláda zložená zo strán súčasnej opozície nemohla vzniknúť. Boris Kollár, ktorý v debate Denníka N nebol, pred pár dňami vyhlásil, že hnutie Sme rodina bude v prípade účasti na koaličnej vláde požadovať post ministra vnútra alebo obrany.

Na tom, či by mohol byť Boris Kollár ministrom vnútra sa účastníci debaty nezhodli. Predseda hnutia OĽaNO Igor Matovič povedal jasné nie a líder PS/Spolu Michal Truban sa s ním zhodol, keď povedal, že by taká vláda mala menšiu dôveru u ľudí. Matovič aj predseda SaS Richard Sulík sa Kollára zastali a kritizovali ostatných za to, ako sa k nemu správajú.

Matovič chce strážiť kolegov

Igor Matovič ponúkol hneď 5 ľudí, ktorých by vedel nominovať na post ministra vnútra a povedal, že by asi aj on túto funkciu „s chuťou zobral“. Deň po debate s opozičnými kolegami uverejnil na sociálnej sieti status, v ktorom píše, ako si predstavuje povolebnú spoluprácu medzi súčasnými opozičnými stranami na prípadnej koaličnej vláde.

„Presne takto si to vlastne predstavujem – síce ísť spolu, ale stáť trochu bokom a z patričného odstupu neustále pozerať na prsty, lebo pokušenie v kombinácii s pocitom moci dokáže napáchať nedozierne škody,“ píše Matovič k fotografii, na ktorej stojí v úzadí za Sulíkom, Kiskom, Trubanom a Hlinom.

Líder OĽaNO na Facebooku sľubuje, že ak by bolo jeho hnutie súčasťou budúcej koalície, tak bude vo vláde rovnakým „policajtom“ ako doteraz voči Robertovi Ficovi a Smeru. „Prečo? Lebo si neklamme, že dnešné opozičné strany dotiahnu do politiky len čisté neskorumpované duše. Bohužiaľ, aj medzi nimi budú ľudia, ktorým ak chvíľu nebudete na prsty pozerať, pokušeniu podľahnú,“ vysvetľuje Matovič svoj postoj k povolebnej spolupráci s lídrami ostatných opozičných strán.

Včera zo zákulisia debaty Denníka N(Foto N – Vladimír Šimíček)… a presne takto si to vlastne predstavujem – síce…

Gepostet von Igor Matovic am Dienstag, 14. Januar 2020

— TOP

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...